Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: Boże Narodzenie
Dziś jest: Środa, 25 grudnia 2024

RADOM

Ważna rola radomian w powstaniu warszawskim

wtorek, 01 sierpnia 2017 07:06 / Autor: Michał Kaczor
fot. CC
Michał Kaczor

Dziś 73. rocznica powstania warszawskiego. Ważną rolę odegrali w nim radomianie.

73 lata temu - 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00 wybuchło trwające 63 dni powstanie warszawskie. Zryw niepodległościowy przeciwko okupantowi pozbawił życia wielu osób. Wśród bohaterów byli również radomianie.

- Z listy, którą w tym momencie udało mi się stworzyć widać, że ten udział był znaczący. Mamy ponad 100 potwierdzonych radomian, uczestników powstania warszawskiego, ale śmiem twierdzić, że ta liczba mogła być dwukrotnie, a może nawet jeszcze większa. Ta lista, którą skompletowałem na przestrzeni ostatnich kilku lat zawiera 105 nazwisk potwierdzonych radomian, ale podejrzewam, że tych nazwisk było jeszcze więcej. Będzie nam tych nazwisk przybywać – mówi Przemysław Bednarczyk, historyk.

Radomianie w powstaniu warszawskim pełnili ważne funkcje.

- Osoby o zasługach wybitnych, ale też i kluczowych rolach i funkcjach, jakie w powstaniu pełniły. Jest między innymi płk. Wacław Janaszek. To jest oficer Wojska Polskiego, uczestnik wojny obronnej we wrześniu 1939, ale, co bardzo ciekawe, w strukturach Armii Krajowej pełnił rolę oficera sztabowego, a później, w czasie walk powstańczych, był zastępcą dowódcy, chyba najbardziej bitnego, legendarnego zgrupowania Armii Krajowej „Radosław”. Był zastępcą „Radosława”. I kiedy, „Radosław” – płk. Mazurkiewicz został ranny w pierwszej części walk powstańczych, to właśnie Wacław Janaszek, radomianin, zastąpił go jako dowódca i dowodził działaniami wszystkich batalionów zgrupowania „Radosław”. Został ciężko ranny i w szpitalu na ul. Drewnianej został zamordowany przez oddziały niemieckie 25 sierpnia. Wśród postaci kluczowych jest też łączniczka z Radomia, Jadwiga Piekarska, która była osobistą łączniczką komendanta głównego, najpierw gen. Grota-Roweckiego, a później „Bora” Komorowskiego – opowiada Przemysław Bednarczyk.

- Z tych biogramów, do których dotarłem, widzę, że rzeczywiście były to osoby, które z niezwykłą ofiarnością w powstaniu warszawskim walczyły – kończy Przemysław Bednarczyk.

W 73. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego o 17:00 w Radomiu uruchomione zostaną syreny alarmowe. Jest to wyraz pamięci o bohaterskich żołnierzach Polskiego Państwa Podziemnego poległych i zamordowanych w czasie powstania warszawskiego.