RADOM
Czy tam są dopalacze?
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomiu wraz z Komendą Miejską Policji w ramach nadzoru kontrolują dwa obiekty w mieście, w których podejrzewa się sprzedaż środków zastępczych.
Od początku tego roku Sanepid przeprowadził 59 kontroli, w czasie których zabezpieczono prawie 1400 sztuk podejrzanych produktów. Ponadto Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny wydał 15 decyzji o wycofaniu podejrzanych próbek na okres 18 miesięcy i zakaz prowadzenia działalności gospodarczej w skontrolowanych obiektach na 3 miesiące – mówi rzecznik PSSE Małgorzata Gregorczyk:
Do końca lipca tego roku pracownia badań środków zastępczych przebadała 232 próbki. 90 proc. z nich były środkami zastępczymi, w 5 proc. narkotykami. W pozostałych przypadkach inne substancje, które nie zagrażają zdrowiu i życiu. - Z roku na rok Sanepid przeprowadza coraz więcej kontroli, jednak nowe używki ciągle powstają - dodaje rzecznik.
Dodajmy, że tylko od stycznia zgłoszonych zostało 27 przypadków zatruć dopalaczami. Po używki sięgnęły osoby w wieku od 14-stu do, co szczególnie niepokojące, do 42 lat - dodaje rzecznik:
Dopalacze to niebezpieczne, silnie trujące produkty. Są silnie uzależniające, zawierają co najmniej jedną substancje psychoaktywną lub inne działające na ośrodkowy układ nerwowy:
Sanepid wydał w tym roku kilkanaście decyzji o wycofaniu podejrzanych próbek, wprowadził też zakazy prowadzenia działalności.
Radomski Inspektorat Sanitarny jest jedynym w Polsce, który posiada pracownie badań środków zastępczych. Wykonywane są tu badania dla innych stacji na Mazowszu i całej Polski, a także dla prokuratury i policji: