RADOM
Każda kropla na wagę złota!
Drastycznie kurczą się zapasy krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu. Najbardziej potrzebna jest krew o grupach 0 Rh- i AB Rh-.
Na ten moment w RCKiK w Radomiu brakuje praktycznie wszystkich grup krwi. Najgorzej jest z grupami 0 RH- i AB Rh-. Taka sytuacja może odbić się na planowanych zabiegach, których stacja nie będzie w stanie zabezpieczyć w odpowiednią ilość krwi - wyjaśnia Monika Piątek z radomskiej stacji:
Krwiodawcy zapewniają, że oddawanie krwi daje przede wszystkim satysfakcję. Dzięki honorowemu krwiodawstwu można również korzystać z różnego rodzaju profitów, a także... spotkać piękne panie:
W oddawaniu krwi nie ma nic strasznego - jedynie ukłucie, a później - satysfakcja. A jak wygląda droga dawcy od wejścia do Centrum?
Krew oddać może każdy zdrowy człowiek miedzy 18 a 65 rokiem życia. Od krwiodawcy pobiera się jednorazowo 450 ml krwi. Oddawanie krwi jest bezpieczne, wystarczy dobre przygotowanie: odpowiednia ilość snu, posiłek i dobra kondycja zdrowotna. Jak przygotować się do oddawania krwi i czy krwiodawca powinien spodziewać się skutków ubocznych? Na te pytanie odpowiada Jacek Karasiewicz - lekarz w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu:
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Konrada Vietha w Radomiu mieści się przy ul. Limanowskiego 42. Krew oddawać można również w ośrodkach terenowych:
- w Kozienicach (ul. gen. Władysława Sikorskiego 10)
- w Grójcu ( ul. Piotra Skargi 10)
- w Końskich (Zespół Opieki Zdrowotnej, ul. Gimnazjalna 41b)
- w Skarżysku-Kamiennej (Zespół Opieki Zdrowotnej, ul. Szpitalna 1)
- w Opocznie (ul. Partyzantów 30)
Można również udać się do mobilnego punktu poboru krwi podczas akcji wyjazdowej. Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronach internetowych poszczególnych stacji.