Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Dziś jest: Poniedziałek, 25 listopada 2024

RADOM

Brawurowe odbicie więzienia w Radomiu

środa, 06 września 2017 14:13 / Autor: Radosław Mizera
Brawurowe odbicie więzienia w Radomiu
Radosław Mizera

Uroczystość 72. rocznicy brawurowego rozbicia więzienia Urzędu Bezpieczeństwa, w wyniku którego uwolniono prawie trzystu osadzonych, w tym 60 żołnierzy AK z okręgu radomsko-kieleckiego, odbędzie się w najbliższą sobotę.

Msza świętą, przegląd kompanii honorowej i odegranie Hymnu Narodowego - tak wygląda program uroczystości patriotycznych, które 9 września odbędą się w Radomiu. Tego dnia środowiska kombatanckie będą świętować 72. rocznicę rozbicia ubeckiego więzienia w Radomiu przez żołnierzy AK pod dowództwem por. Stefana Bembińskiego „Harnasia” oraz 100. rocznicę powstania tzw. "Błękitnej Armii" generała Hallera, która była zalążkiem powstania 72 Pułku Piechoty w Radomiu.

Centralnym punktem obchodów będzie Msza święta w kościele św. Stanisława w Radomiu. Po liturgii nastąpi przemarsz w kierunku pomnika Lecha i Marii Kaczyńskich. Tam zostaną złożone kwiaty przez środowiska kombatanckie. Następnie delegacje udadzą się na ulicę Malczewskiego, gdzie przy kościele Świętej Trójcy znajduje się wmurowana tablica upamiętniającą akcję uwolnienia więźniów. Kwiaty zostaną złożone też przy Mauzoleum płk. Dionizego Czachowskiego.

Dalszy program uroczystości przewiduje przegląd kompanii honorowej, odegranie Hymnu Narodowego i przemówienia zaproszonych gości. Będzie też wręczenie odznaczeń, apel pamięci, salwa honorowa, złożenie wieńców i kwiatów. Część artystyczną z udziałem Orkiestry Wojskowej, przygotowali uczniowie Szkoły Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu.

Warto przypomnieć, że na rynku wydawniczym znajduje się komiks "Amnestia". Jest on jednym z rozdziałów książki „Bić się do końca. Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945-1950”, a zarazem samodzielną aplikacją multimedialną do pobrania na komputery i mobilne urządzenia telekomunikacyjne – smartfony, tablety, telefony komórkowe itp. Można ja pobrać TU:

Koncepcję plastyczną, rysunki i scenariusz komiksu opracował radomski plastyk Przemysław Ochnia przy współpracy historyków z radomskiej delegatury IPN, aplikację elektroniczną zaś, wraz z towarzyszącym jej filmem reklamowym, Magdalena Śladecka i Grzegorz Gałęzowski, pracownicy lubelskiego oddziału IPN. Lektorem jest ks. Jacek Wieczorek. Patronem komisku jest Radio Plus Radom.

W opinii wielu historyków akcja w radomskim więzieniu była jedną z najpiękniejszych kart działalności podziemia niepodległościowego w Polsce. Zginęło wówczas siedem osób: dwaj milicjanci i dwaj żołnierze Armii Sowieckiej, funkcjonariusz Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego i dwaj cywile. 9 września 1945 r. oddziały pod dowództwem Stefana Bembińskiego "Harnasia" na pół godziny opanowały miasto, zdobyły więzienie i uwolniły aresztowanych, w większości swoich organizacyjnych kolegów. W akcji uczestniczył Franciszek Sołśnia ps. "Mały":

Franciszek Sołśnia dodał, że żołnierzy AK zmusiły informacje dochodzące z więzienia: