Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Odczarować zespół Downa

sobota, 15 marca 2014 13:19 / Autor: Radosław Mizera
Odczarować zespół Downa
Radosław Mizera

Kaja Godek z Fundacji Pro-prawo do życia będzie gościem konferencji samorządowej ''Odczarować zespół Downa'', która odbędzie się 21 marca w Radomiu.

Z kolei od soboty 15 marca na placu przed gmachem Urzędu Miejskiego przy ulicy Żeromskiego 53 można już oglądać wystawę fotografii znanych radomian, których gośćmi były dzieci z zespołem Downa. Wśród nich są: zespół IRA, Szymon Wydra, koszykarze Rosy Radom czy piłkarze Radomiaka Radom. Wieceprezydent Radomia Ryszard Fałek:

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.


Wystawa powstała we współpracy Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Nasze Dzieci" z Radomskim Towarzystwem Fotograficznym i Klubem Środowisk Twórczych „Łaźnia". Mottem konferencji i wystawy są słowa: „Zespół Downa nie jest chorobą lecz częścią naszego bogatego i zróżnicowanego dziedzictwa biologicznego... Dziecko nim dotknięte nie jest upośledzone w swojej istocie, lecz tylko w zakresie wymagań, które stawia mu społeczeństwo w jakim żyje..."
Natomiast w piątek 21 marca o godz. 10 w sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. 25 Czerwca rozpocznie się konferencja „Samorząd a wychowanie: odczarować zespół Downa". W programie konferencji są wystąpienia:
Dzieci drugiej kategorii? Prawo do życia przed narodzeniem dla dzieci z zespołem Downa - Kaja Godek z Fundacji Pro- prawo do życia
Perspektywa terapeutyczna w zespole Downa - prof. dr hab. n. med. Andrzej Kochański (pracownik naukowy Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie)
Jak trafić do serca i umysłu dziecka z niepełnosprawnością intelektualną? - Barbara Szostak (wieloletni dyrektor Zespołu Społecznych Szkół Specjalnych „Dać Szansę" STO dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym, autyzmem, z zespołem zaburzeń rozwojowych)
Osoby z zespołem Downa i ich rodziny - przeszłość, teraźniejszość, przyszłość - dr hab. Agnieszka Żyta, prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Katedra Pedagogiki Specjalnej, Wydział Nauk Społecznych
Nasze dzieci zdolne są... - twórczość dzieci z niepełnosprawnością - nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Radomiu oraz podopieczni Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa Nasze Dzieci.
Organizatorem konferencji jest Wydział Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Radomiu we współpracy ze Stowarzyszeniem Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Nasze Dzieci", Radomskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli, Zespołem Szkół nr 2 w Radomiu.
Zespół Downa jest odmiennością genetyczną, która występuje we wszystkich krajach, u ludzi różnych ras, bez względu na płeć, wiek, wykształcenie, pochodzenie oraz na status ekonomiczny. Choć dziś stan wiedzy na ten temat jest duży, nadal nieznane są przyczyny jej powstawania. Zespół Downa (trisomia 21 chromosomu) to uszkodzenie genetyczne, w wyniku którego nowo powstałe komórki mają jeden nadprogramowy chromosom (47 zamiast 46 chromosomów). Ludzi z zespołem Downa charakteryzuje niski wzrost i krępa budowa ciała. Obecność dodatkowego chromosomu powoduje opóźniony rozwój psychoruchowy oraz zaburzenia rozwoju mowy, a czasami także współwystępowanie wad serca i niedosłuchu. Występująca w zespole Downa ogólna wiotkość mięśni powoduje spowolnienie rozwoju fizycznego oraz jego nieharmonijność. Stopień upośledzenia umysłowego osób z zespołem Downa jest różny. Zależy od indywidualnych predyspozycji, jak i czynników środowiskowych. Problemy zdrowotne i edukacyjne, które występują u dzieci z zespołem Downa mogą być korygowane w procesie kompleksowej rehabilitacji przy zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa emocjonalnego i akceptacji. Dziecko ma wtedy szansę na pełny rozwój swoich możliwości, umiejętności i zdolności.
Dziecko z zespołem Downa często bywa nieprzeciętną osobowością. Jest radosne, uczuciowe, otwarte, z ogromnym poczuciem humoru, a przy tym śmiałe a nawet „przebojowe". Zdaniem amerykańskiej terapeutki Marilyn Trainer dziecko z zespołem Downa „ma zwykle talent wydobywania z ludzi tego, co najlepsze. Rodzice, którzy uznali, że nigdy w życiu już się nie uśmiechną, mogą nagle odkryć, że życie skupia się wokół ich dziecka w radosny sposób, o czym nawet nie śmieli marzyć w momencie, gdy ich dziecko przyszło na świat.