RADOM
"Siła w seniorach" - konsultacje rozpoczęte
Rozpoczęły się konsultacje Radomskiego Programu na Rzecz Seniorów „Siła w Seniorach”. Jego założenia prezydent Radosław Witkowski przedstawił podczas spotkania z seniorami zorganizowanego w Resursie Obywatelskiej.
Projekt dokumentu powstał w Urzędzie Miejskim. Program „Siła w seniorach”obejmuje trzy dziedziny: zdrowie, bezpieczeństwo i aktywność. - To dokument,w którym chcemy usystematyzować wszystkie dotychczas podejmowane działania,a jednocześnie zaproponować szereg nowych rozwiązań wychodzących naprzeciwcałemu środowisku. Jestem przekonany, że budowa nowoczesnego miasta wymaganie tylko rozwoju infrastruktury, ale także dostrzegania potrzeb samychmieszkańców reprezentujących różne grupy wiekowe, w tym także seniorów,którzy stanowią ¼ ogółu mieszkańców Radomia – mówi prezydent Radosław Witkowski.
Wśród nowości jest m.in. utworzenie Poradni Geriatrycznej w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, powołanie Centrum Aktywności Seniorów, którebędzie działać w budynku przy ulicy Traugutta 31/33 oraz zakup dla najstarszych mieszkańców miasta czujników czadu.
Miasto zamierza jednocześnie kontynuować wszystkie dotychczasowe działaniana na rzecz najstarszych mieszkańców Radomiu. Cały czas funkcjonuje Radomska Karta Seniora, która upoważnia do korzystania z wielu zniżek w miejskich placówkach, a także w sklepach i punktach usługowych. Posiadacze karty mogą też kupić roczny bilet autobusowy na wszystkie linie za 100 złotych. Funkcjonuje również Dom „Senior+”, Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz kluby seniora, w których odbywają się zajęcia muzyczne, plastyczne i wiele innych. Organizowane są także spotkania integracyjne, pogadanki dotyczące zdrowia, w tym zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania. Latem seniorzy mogąu czestniczyć w imprezach z cyklu „Taniec pod gwiazdami”. Regularnie odbywają się również zajęcia ruchowe oraz prozdrowotne akcje profilaktyczne.
W ramach konsultacji, ankiety z pytaniami dotyczącymi programu trafią m.in. do miejskich placówek, stowarzyszeń i parafii zajmujących się współpracą z seniorami. Odbędą się także otwarte spotkania, na których będzie przeprowadzana sonda na temat poszczególnych punktów programu. Punkty konsultacyjne zostaną zorganizowane w trzech miejscach:
- 19 października, w godz. 10.00-12.00 – róg ulic Szarych Szeregów i Wernera,
- 21 października, w godz. 9.00-12.00 - ul. Grzecznarowskiego, między przejściem dla pieszych a przystankiem autobusowym,
- 25 października, w godz. 14.00-17.00 – u zbiegu ulic Żeromskiego, Malczewskiego, Rwańskiej.
Poza mobilnymi punktami ankiety będą przyjmowane przez:
- Kancelarię Prezydenta - Urząd Miejski, ul. Żeromskiego 53, pok. 103,
- Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej – Urząd Miejski, ul. Żeromskiego 53,pok. 182,
- Centrum Organizacji Pozarządowych, ul. Struga 1.