Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Sezon grzewczy - zgaś ryzyko i uważaj jak grzejesz!

wtorek, 24 października 2017 11:14 / Autor: Monika Nowakowska
Sezon grzewczy - zgaś ryzyko i uważaj jak grzejesz!
Monika Nowakowska

Zaczyna się sezon grzewczy, a wraz z nim wzrasta ryzyko pożarów spowodowanych nieprawidłową eksploatacją urządzeń do ogrzewania domów i mieszkań.

 

Według statystyk Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu, to właśnie jedna z najczęstszych przyczyn pożarów - mówi rzecznik radomskich strażaków Konrad Neska:

W zeszłym roku w powiecie radomskim, na niemal 1 500 pożarów ogółem - 90 dotyczyło pożarów domów i mieszkań spowodowanych nieodpowiednim użytkowaniem piecyków grzewczych. W płomieniach zginęło 5 osób, a 24 zostały ranne.

W skali całego kraju Komenda Główna PSP odnotowała 126,2 tys. pożarów, o 31,7 proc. zdarzeń mniej niż w 2015 r., kiedy było ich 184,8 tys. Największy spadek ich liczby, o ponad 40 proc. odnotowano w województwach lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim i dolnośląskim. Najgorzej pod tym względem wypadły województwa na północy kraju - zachodniopomorskie, pomorskie i kujawsko-pomorskie. Mimo iż liczba pożarów w Polsce spada, to wciąż czynią one poważne straty w mieniu Polaków. Wg KG PSP w 2016 r. ogień spowodował szkody wycenione na 1,143 mld zł. Największe straty odnotowano w województwie mazowieckim i wielkopolskim, a najmniejsze w opolskim i podkarpackim. Natomiast najwyższe straty na jedno zdarzenie wystąpiły w województwie zachodniopomorskim i lubuskim.

Innym zagrożeniem, na jakie jesteśmy narażeni w sezonie grzewczym są nieszczelne piecyki, z których bardzo często wydobywa się tlenek węgla - mówi rzecznik:

Każdego roku strażacy notują na terenie kraju kilkadziesiąt przypadków śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla i kilkaset podtruć. W poprzednim sezonie grzewczym na terenie woj. mazowieckiego strażacy interweniowali ponad 300 razy - 9 osób zmarło, a 200 zostało poszkodowanych. W tym samym czasie w powiecie radomskim zmarły 3 osoby, 36 zostało poszkodowanych, w tym 14 dzieci. Od września tego roku strażacy już 10 razy interweniowali w przypadkach podejrzenia ulatniania się tlenku węgla z piecyków.

Bezwonny i silnie toksyczny czad atakuje znienacka. Przyczyną zatruć są nieszczelne przewody kominowe i wentylacyjne oraz brak wietrzenia pomieszczeń. Strażacy radzą – by uniknąć zatrucia czadem, trzeba regularnie przeprowadzać kontrole przewodów, wietrzyć mieszkania i nie zatykać otworów wentylacyjnych. Jakie są objawy zatrucia czadem i jak pomóc osobie poszkodowanej?:

W tym roku dzięki programom dofinansowania budowy, modernizacji, bądź wymiany urządzeń grzewczych, może udać się nie tylko poprawić bezpieczeństwo ogrzewania polskich domów i mieszkań, ale także zmniejszyć emisję szkodliwych substancji.