RADOM
Przed dniem Wszystkich Świętych
Wzmożone kontrole na drogach, patrole na i wokół cmentarzy - radomscy policjanci rozpoczęli akcję „Znicz 2017”. W działania, poza funkcjonariuszami drogówki, włączyły się też służby patrolowo-interwencyjne, które pilnują porządku i bezpieczeństwa na cmentarzach i w ich rejonach.
Wszystkich Świętych to czas, kiedy szczególnie narażeni jesteśmy na kradzieże - mówi rzecznik mazowieckiej policji Alicja Śledziona:
Na cmentarzach i w ich okolicach widoczne też będą patrole Straży Miejskiej - mówi rzecznik formacji Piotr Stępień:
Złodzieje wykorzystują naszą nieuwagę i roztargnienie. Nie gardzą niczym, co można spieniężyć. Łatwą zdobyczą są też wiązanki czy znicze – mówią radomianie:
Zajęci czynnościami porządkowymi na grobach nie zwracamy uwagi na torebki, saszetki, telefony, dokumenty pozostawiane na ławkach czy też w pobliżu grobów. Takie zachowanie to okazja dla złodzieja. Wystarczy im przecież chwila naszej nieuwagi. Radomscy policjanci apelują o czujność i rozwagę.
Podczas porządkowania nagrobków przed świętem zmarłych nie wolno zostawiać torby na ławkach ani obok grobowca. Jeśli udajemy się na cmentarz tylko po to, by uprzątnąć grobowce swoich bliskich, najlepiej w ogóle nie zabierać ze sobą cennych rzeczy. Nie pozostawiajmy ich też w samochodach zaparkowanych w pobliżu cmentarzy. Staną się one łupem złodzieja, który przy okazji może też wybić szybę w samochodzie. Wystarczy przecież krótka chwila nieuwagi, a możemy stracić nasze cenne mienie. Kradzieże na cmentarzach odbywają się według prostego i podobnego scenariusza. Złodzieje obserwują osobę sprzątającą i wyczekują na moment, gdy ta oddali się, by wyrzucić śmieci lub przynieść wodę. Ich łupem padają przede wszystkim damskie torebki oraz męskie saszetki pozostawione na ławeczkach lub płytach nagrobkowych. Wybierając się na cmentarz zabierajmy tylko to, co będzie nam potrzebne. Nie zabierajmy żadnych dodatkowych dokumentów.
Sklep czy zatłoczony autobus to okoliczności bardzo sprzyjające amatorom cudzej własności. Zabiegani nie zwracamy uwagi na to, co się dzieje obok nas, czasem zapominamy zapiąć torebkę lub zostawiamy ją na chwilę. Zapominamy jednak o tym, że złodzieje nie śpią, obserwują nas i wykorzystają każdą chwilę naszej nieuwagi, by nasza własność dostała się w ich ręce.
W przypadku ujawnienia kradzieży lub zaobserwowania podejrzanie zachowujących się osób, należy natychmiast poinformować o tym policję na numer alarmowy 997.
Policjanci zapewnią także bezpieczeństwo na dworcach kolejowych i autobusowych, czy w środkach komunikacji publicznej. Działania potrwają do 2 listopada.