Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Zgłoś się na badanie, które może uratować życie

niedziela, 29 października 2017 17:45 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu rusza z programem "Zapobiegaj i działaj z głową". To profilaktyka przed nowotworami głowy i szyi. Zgłoś się na bezpłatne badanie.

Akcja prowadzona jest w ramach Regionalnego Programu Profilaktyki Pierwotnej i Wczesnego Wykrywania Nowotworów Głowy i Szyi. Skierowany jest do osób w wieku 40-65 lat.

- Zaczynamy nowy program nowotworów obrębu szyi, jamy ustnej i głowy. Problem narastający, coraz częstszy. Jest to tak newralgiczna część ciała ludzkiego, że wszelkiego rodzaju zmiany patologiczne, które szybko narastają doprowadzają do szybkiej dysfunkcji całego organu. Ci chorzy są bardzo szybko narażeni na dramatyczne konsekwencje swojego stanu zdrowia - mówi Tomasz Skura, Prezes Zarządu Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

Program skierowany jest do kobiet i mężczyzn w wieku od 40 do 65 lat. W szczególności do tych, które od wielu lat palą papierosy, nadużywają alkoholu, niedostatecznie dbają o higienę jamy ustnej, narażeni są na zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) i lub mają niedobór żelaza, witaminy B12 i witaminy C.

Badanie jest bezpolesne i przeprowadzane przy użyciu fiberoskopu.

- Urządzenie to służy do dokładnego zobrazowania jamy nosowej, noso-gardłowej, gardła, środkowego gardła, dolnego oraz krtani. Wydatnie pomaga wczesnej diagnostyce. Aparat ma możliwość robienia zdjęć i nagrywania filmu - mówi Wojciech Chlebny, laryngolog.

Objawy, które powinny nas zaniepokoić to: ból gardła, pieczenie języka lub biały nalot w jamie ustnej, jednostronna niedrożność nosa lub krwawienie, przewlekła chrypka, ból w trakcie połykania i guz na szyi. Jeśli jeden z wymienionych objawów utrzymuje się przez trzy tygodnie, należy zgłosić się na badanie.

- Program będziemy realizować przez trzy lata i mamy zaplanowane przebadanie 6 tysięcy osób. Jest to znacząca grupa ludzi, którzy mogą skorzystać z tej porady. Do udziału w programie będzie pacjentów kwalifikowała ankieta, którą będzie wypełniał w momencie zgłoszenia. Potem będzie ustalany harmonogram wizyt i badań przez koordynatora programu - mówi Ewa Golonka naczelna pielęgniarka szpitala na Józefowie.

Zapisy telefoniczne pod numerem telefonu 48 361 49 88.

Zachorowalność na raka głowy lub szyi jest większa wśród mężczyzn. Aż 5 razy więcej mężczyzn zapada na tego typu nowotwór.