RADOM
Kościuszko jak malowany
Zespół Szkół Technicznych w Radomiu zajął trzecie miejsce w konkursie na mural "Kościuszko jak malowany".
2017 rok jest szczególny dla Zespołu Szkół Technicznych. To 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki, patrona szkoły. Społeczność szkolna wzięła udział w Ogólnopolskim Zlocie Szkół noszących imię Tadeusza Kościuszki. Spotkało się kiluset uczniów, a także kadra pedagogiczna. Widowiskowy był korowód z pochodniami na szczyt Kopca Kościuszki. Wielu emocji i wiedzy dostarczyła miejska gra terenowa śladami Tadeusza Kościuszki. Śladem po zlocie będzie zasadzony na krakowskich Plantach platan. Uczniowie poznali też Barbarę Wachowicz. Jej najnowsza książka to „Tadeusz Kościuszko w Ojczyźnie, Ameryce i Szwajcarii".
Prestiżowe dla Radomia było rozstrzygnięcie konkursu na mural „Kościuszko jak malowany”. Mural zaprojektowany i wykonany przez nauczyciela ZST Mariusza Utkowskiego zajął trzecie miejsce. W stworzenie muralu zaangażowali się także uczniowie.
To nie koniec. Uczniowie szkół kościuszkowskich uczestniczyli w Lekcji Śpiewania z Biblioteką Polskiej Piosenki ”Wszyscy jesteśmy Kościuszkami”. Pamiątką będzie z pewnością zdjęcie wszystkich uczestników na Rynku Głównym. Ostatnim akordem zlotu była Msza Św. w katedrze wawelskiej z udziałem prezydenta Polski Andrzeja Dudy.
Tyle Kraków, natomiast 18 października uczniowie radomskiego ZST uczestniczyli w koncercie poświęconym Tadeuszowi Kościuszce. Uczniowie szkół kościuszkowskich zostali zaproszeni do Pałacu Prezydenckiego przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę i jego małżonkę Agatę Kornhauser-Dudę. Do Warszawy pojechali najzdolniejsi uczniowie razem z dyrektor szkoły Bernadetą Kudas. Podczas godzinnego koncertu można było usłyszeć utwory m.in. Fryderyka Chopina, Karola Kurpińskiego i Ignacego Dobrzyńskiego oraz ...Tadeusza Kościuszki. - Otwierając koncert, Prezydent przypomniał, że Tadeusz Kościuszko to nie tylko nieustępliwy polityk, wspaniały żołnierz i generał, który walczył o wolność Polski i niepodległość Stanów Zjednoczonych, ale także niezwykle wszechstronny i utalentowany człowiek – był inżynierem, projektował ogrody, lubił rzeźbić, malować oraz komponować muzykę. Prezydent podkreślił, że muzyka Tadeusza Kościuszki i naszych kompozytorów romantycznych stanowi element głębokiego polskiego dążenia do wolności - czytamy relację na stronie internetowej Zespołu Szkół Technicznych.