Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Nadal bez fizjoterapii

środa, 08 listopada 2017 08:36 / Autor: Jakub Szczechowski
Nadal bez fizjoterapii
fot. Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu nie będzie fizjoterapii ambulatoryjnej, przynajmniej na razie. Narodowy Fundusz Zdrowia odrzucił drugie odwołanie szpitala.

Chodzi o pięcioletni kontrakt do 2022 roku. Oferta szpitala została jednak odrzucona. - Narodowy Fundusz Zdrowia zaproponował kwotę, która nie wystarczyłaby na prowadzenie obu zakładów. Szpital odrzucił te propozycje, w planach były negocjacje, jednak NFZ rozstrzygnął konkurs i zamknął postępowanie bez jakichkolwiek rozmów - wyjaśniała wówczas Karolina Gajewska. Co innego mówił  rzecznik prasowy Mazowieckiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Troszyński, który podkreślał, że nie tylko kwestie finansowe wpłynęły na to, że kontrakt nie został przedłużony. - Kontrakty wygrywają najlepsi - mówił. 

Szpital dwa razy odwołał się od decyzji NFZ i dwa razy bez sukcesu. Lecznica nie składa jednak broni. - Zarząd szpitala ma nadzieję na powrót do rozmów z NFZ w sprawie kontraktu na fizjoterapię ambulatoryjną, zwłaszcza że potencjał naszego zakładu fizjoterapii jest do pozazdroszczenia porównując z innymi placówkami. Nasza placówka jest bardzo dobrze wyposażona - powiedziała nam rzecznik MSS w Radomiu Karolina Gajewska. Zauważyła też, że szpital ma jako jedyny na południu woj. mazowieckiego kriokomorę. - Mamy też mocno rozbudowaną hydroterapię. Mamy parafango. Są to zabiegi cieplne, pomagające w różnych schorzeniach bólowych - dodała Karolina Gajewska.

Rzecznika Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia zapytaliśmy Andrzeja Troszyńskiego zapytaliśmy o powody negatywnego rozpatrzenia odwołania, ale także o dalsze możliwości starań "Józefowa" o fizjoterapię ambulatoryjną. - W tej chwili te świadczenia na terenie Radomia zostały zabezpieczone. Tych placówek jest kilkanaście. W naszej opinii one zabezpieczają konieczne świadczenia dla mieszkańców Radomia. Stale monitorujemy sytuację i w razie takiej konieczności, a zwłaszcza posiadania pieniędzy przeprowadzamy konkursy uzupełniające.  W przypadku fizjoterapii trudno jednak cokolwiek powiedzieć. Za wcześnie jest na takie wnioski - powiedział Andrzej Troszyński.

Problem z fizjoterapią na Józefowie powoduje nasilenie się kolejek na zabiegi w innych placówkach. Warto przypomnieć, że z fizjoterapii w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym miało skorzystać po 1 października ponad 2 100 dorosłych i 150 dzieci. Tyle osób było już zapisanych.