RADOM
Unikalna akcja szpitala w Radomiu
Szpital na Józefowie zachęca do oddania krwi pępowinowej. 21 i 22 listopada mamy po urodzeniu dziecka będą mogły oddać krew na cele publiczne.
Krew pępowinowa jest potrzebna do leczenia osób cierpiących na choroby hematologiczno-onkologiczne. Bardzo często zapadają na nie dzieci.
- Komórki macierzyste zawarte w krwi pępowinowej są krwiotwórcze, a to oznacza, że mają zdolność do przekształcenia się w składniki krwi. Dzięki temu mogą być wykorzystywane w leczeniu niemalże 80 chorób onkologicznych i hematologicznych jak, np. ostre białaczki, przewlekła białaczka szpikowa, chłoniaki złośliwe, czy guzy ośrodkowego układu nerwowego. Krwiotwórcze komórki macierzyste z krwi pępowinowej mają zdolności regeneracyjne 10-krotnie większe od komórek pochodzących ze szpiku kostnego. To ważne przy przeszczepach, ponieważ rzadziej dochodzi do odrzuceń - tłumaczy Karolina Gajewska z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego.
Kobiety, które będą rodzić 21 lub 22 listopada w szpitalu na Józefowie, będą mogły oddać swoją krew pępowinową. Pobranie jest bezbolesne i nieinwazyjne - nie ma żadnego zagrożenia dla kobiety i dziecka.
Krew pępowina pobierana jest w sali porodowej w czasie porodu naturalnego lub cesarskiego cięcia. Wykonuje je położna, która jest przeszkolona specjalnie do tego zabiegu. Narzędzia do pobrania, transportu i przechowywania gwarantuje Polski Bank Komórek Macierzystych. Jeśli pacjentka zdecyduje się na oddanie krwi pępowinowej, wówczas wypełnia ankietę i podpisuje dokument zrzekający się praw do oddanej krwi. Trzeba pamiętać, że z krwi pępowinowej oddanej na cele publiczne nie będzie mogła skorzystać pacjentka, która ją oddała. Pobiera się minimum 20 ml krwi.
Pobrany materiał trafi do Polskiego Banku Komórek Macierzystych w Warszawie. Posłuży chorym cierpiącym na schorzenia hematologiczno-onkologiczne.
W szpitalu na Józefowie istnieje również możliwość pobrania krwi pępowinowej w ramach bankowania rodzinnego. Wówczas wszelkie formalności z tym związane są w gestii przyszłych rodziców. To oni wybierają sobie bank, w którym chcą przechowywać krew pępowinową, podpisują z nim umowę, opłacają zestaw do pobrania, transport i bankowanie.