RADOM
Konsorcjum COP na rzecz wojska
Kolejne uczelnie z Polski przyłączyły się do konsorcjum "COP - Tradycja, Obronność". Podpisanie umowy odbyło się 18 listopada w Radomiu. Konsorcjum zostało powołane do podjęcia współpracy w zakresie realizacji projektów badawczo-rozwojowych dotyczących produkcji sprzętu dla wojska. W tym celu zostaną stworzone wspólne zespoły badawcze, co będzie sprzyjało wymianie doświadczeń, wiedzy czy potencjału naukowego.
W skład konsorcjum wchodzą: Politechnika Rzeszowska, Politechnika Świętokrzyska, Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu oraz Akademia Morska w Szczecinie i Akademia Morska w Gdyni. Od 1 września uczelnie wspólnie pracują przy projektach badawczych oraz programach rozwojowych skupionych na produkcji sprzętu wojskowego dla Polskich Sił Zbrojnych. Zbigniew Łukasik, rektor Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu:
Inicjatorem utworzenia i koordynatorem konsorcjum jest Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza. Rektor uczelni Tadeusz Markowski:
Tworzenie elementów stosowanych bezpośrednio w uzbrojeniu i badania związane z techniką wojskową to tylko część współpracy, jaką zakłada umowa. Zespół będzie wspólnie starać się o dofinansowanie prowadzonych prac ze źródeł zewnętrznych. Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej:
Dzisiaj do konsorcjum przyłączyła się Akademia Morska w Gdyni. Rektor uczelni Janusz Zarębski:
Wojciech Ślączka, rektor Akademii Morskiej w Szczecinie:
Uczelnie będą współpracować przy realizacji projektów badawczo-rozwojowych dotyczących produkcji sprzętu wojskowego, poprzez organizowanie wspólnych zespołów badawczych. Będą podejmować też współpracę w zakresie badań naukowych i kształcenia.