RADOM
Lekarze nie chcą dodatkowych dyżurów
Lekarze w całym kraju wypowiadają klauzule OPT-OUT, na podstawie których mogli pracować dłużej niż 48 godzin tygodniowo. Dołączają do nich lekarze z dwóch radomskich szpitali - głównie rezydenci.
Lekarze nie chcą brać dyżurów ponad miarę już od 1 stycznia przyszłego roku. Do grupy tej dołączają również radomscy medycy z placówek przy Tochtermana i na Józefowie. Ich głównym postulatem jest natychmiastowe zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do poziomu 6,8 procent PKB - mówi przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Krzysztof Hałabuz:
W największym w regionie Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym wypowiedzenia złożyło już 27 lekarzy - mówi rzecznik lecznicy Karolina Gajewska:
W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym z 40. lekarzy rezydentów klauzulę opt-out wypowiedziało 24 medyków. Pięciu z nich miało klauzulę podpisaną na czas nieokreślony, dziesięciu do 31 grudnia, natomiast dziewięciu w ogóle nie miało jej podpisanej. Ponadto trzech innych medyków zatrudnionych w szpitalu również złożyło wypowiedzenia klauzuli opt-out – dwóch z nich miało ją podpisaną na czas nieokreślony, a jeden do 31 grudnia bieżącego roku.
W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym sytuacja też nie wygląda najlepiej. Klauzulę podpisało 12 medyków oraz 21 lekarzy, którzy wcześniej jej nie zawierali, ale teraz symbolicznie przyłączyli się do protestu - mówi rzecznik placówki Elżbieta Cieślak:
Dyrekcje szpitali uspokajają pacjentów. Dostępność i udzielanie świadczeń zdrowotnych będzie się odbywać tak, jak do tej pory.
Nie we wszystkich placówkach lekarze wypowiadają klauzule opt- out. Tak jest między innymi w Grójcu, Pionkach, Kozienicach czy szpitalu w Krychnowicach.