Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

W. Mizerski w radzie konsultacyjnej Wojewody

środa, 13 grudnia 2017 14:00 / Autor: Radosław Mizera
W. Mizerski w radzie konsultacyjnej Wojewody
Radosław Mizera

Powołanie rady konsultacyjnej do spraw działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych – to jeden z punktów zaplanowanych przez Wojewodę Mazowieckiego podczas obchodów upamiętniających ofiary stanu wojennego w 36. rocznicę jego wprowadzenia.

W skład rady konsultacyjnej wchodzi siedem osób mianowanych przez Wojewodę Mazowieckiego Zdzisława Sipierę:

Wybrany skład został pozytywnie zaopiniowany przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wiesław Mizerski, NSZZ Solidarność Ziemia Radomska:

Zadaniem rady, według Ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych, jest przede wszystkim opiniowanie wniosków o przyznanie statusu i uprawnień działacza opozycji lub osoby represjonowanej, przekazywanych przez szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Ustawa przewiduje skład rady w liczbie od 5 do 9 członków. Wybierając skład rady kierowano się znaczeniem w środowisku i zasięgiem terytorialnym poszczególnych stowarzyszeń, które składały wnioski z rekomendacjami przyszłych członków rady.

Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Był niezgodny z Konstytucją PRL. W trakcie jego trwania z rąk milicji oraz SB zginęło kilkadziesiąt osób. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku.