RADOM
Nowoczesne zarządzanie oświatą
Od września wszystkie radomskie placówki oświatowe będą objęte nowoczesnym systemem zarządzania, dostępnym dla Urzędu Miejskiego. Prezydent Andrzej Kosztowniak podpisał umowę z konsorcjum dostarczającym odpowiednie oprogramowanie.
- To pierwszy element zarządzania miastem jako korporacją. Mamy nadzieję, że pozwoli nam to na tańsze, a na pewno lepsze zarządzanie tym bardzo istotnym obszarem - mówi Prezydent Andrzej Kosztowniak.
A jest to obszar rzeczywiście niebagatelny. Wydatki na oświatę stanowią blisko 40 procent budżetu miasta, czyli wszystkich wydatków miejskich. System obejmie 97 placówek oświatowych, które zatrudniają 4358 nauczycieli i do których uczęszcza 38644 dzieci i młodzieży. Jeśli uwzględnić rodziców, którzy będą mogli korzystać z systemu – to otrzymujemy sięgającą 100 tysięcy liczbę osób, które będą z nim miały do czynienia.
Oprogramowanie zapewniające obsługę zintegrowanego systemu zarządzania oświatą na terenie Gminy Miasta Radomia dostarczy konsorcjum firm Vulcan (Wrocław) i Librus (Katowice), które wygrało ogłoszony przez gminę przetarg, oferując za swoje usługi za kwotę około 4,1 mln. Projekt jest współfinansowany przez UE ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.
Jak już informowaliśmy, od następnego roku szkolnego wszystkie radomskie placówki oświatowe, włącznie z przedszkolami, mają być objęte jednolitym oprogramowaniem, do którego dostęp będą miały wydziały Urzędu Miejskiego odpowiedzialne za nadzór i koordynację pracy szkół, tzn. Wydział Edukacji i Wydział Budżetu.
Dzięki wdrożeniu systemu można będzie, na przykład, zmniejszyć wydatki na zakupy bieżące dokonywane przez poszczególne jednostki, bo „rozproszone” dotąd zamówienia można będzie zebrać w jedno, co pozwoli na osiągnięcie niższej ceny. Dzięki systemowi normą staną się także tak powszechnie już oczekiwane możliwości, jak m.in. elektroniczny nabór do przedszkoli i szkół czy dostęp do elektronicznego dziennika lekcyjnego. Umożliwi on kontrolę spełniania obowiązku nauki, rozliczanie pobytu dziecka w przedszkolu. Urząd będzie miał ułatwione planowanie i dokonywanie analiz budżetowych oraz analiz struktury zatrudnienia i wynagrodzeń w poszczególnych placówkach.