Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Adam i Ewa, pierwsi rodzice
Dziś jest: Wtorek, 24 grudnia 2024

RADOM

Rewolucje w Budżecie Obywatelskim

czwartek, 04 stycznia 2018 14:27 / Autor: Weronika Chochoł
Rewolucje w Budżecie Obywatelskim
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Dodany obszar instytucjonalny dla projektów szkolnych, zakaz promowania projektów przy urnach czy zmiany w kwotach przeznaczonych na poszczególne projekty - to kilka zagadnień, które zmienią radomski Budżet Obywatelski.

Nowe oblicze:

Nowe oblicze budżetu obywatelskiego to efekt warsztatów ewaluacyjnych, które odbyły się pod koniec ubiegłego roku. Zmiany zgłaszane były przez samych radomian, propozycje rozpatrzył zespół ewaluacyjny, a zatwierdził je prezydent miasta. Nowa formula będzie obowiązywać już od tego roku. Oznacza to, że pomysłodawcy i głosujący w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019 działać będą już zgodnie z nowymi zasadami.

Sześć zmian, które udoskonalą radomski BO:

Pierwszą zmianą, o którą wnioskowali mieszkańcy będzie dodanie nowego obszaru, w którym projekty zgłaszać będą mogły szkoły i jednostki kultury czy użyteczności publicznej, np. pogotowie ratunkowe. Jednostki te będą musiały spełniać przynajmniej jeden z dwóch warunków: spełniać podstawową misję podmiotu realizującego zadanie i składać wnioski na projekty, które znajdują się na terenie zamkniętym, a liczba ich odbiorców jest ograniczona. Tzw. "projekty szkolne" budziły wiele kontrowersji. Teraz będą one rozpatrywane w ramach osobnego obszaru. - Nie chcieliśmy likwidować tych projektów, stąd wprowadzenie nowej kategorii. - wyjaśnia prezydent Radosław Witkowski:

Kolejna zmiana dotyczy pieniędzy przeznaczonych na poszczególne obszary. Podobnie jak dotychczas będzie funkcjonował obszar ogólnomiejski oraz pięć obszarów lokalnych. Zmienią się jednak kwoty przeznaczone na sfinansowanie zgłaszanych zadań. W obszarze ogólnomiejskim do podziału będzie suma 1,2 mln złotych, a maksymalna wartość projektu to 800 tysięcy złotych. W obszarach lokalnych, na realizację zwycięskich projektów zostanie przeznaczone po 600 tysięcy złotych. Tu maksymalna wartość pojedynczego projektu nie będzie mogła przekroczyć 400 tysięcy złotych. W przypadku obszaru instytucjonalnego do podziału będzie kwota 600 tysięcy złotych. Tyle samo będzie wynosiła maksymalna wartość projektu, jaki będzie mógł trafić pod głosowanie.

Co jeśli chodzi o czas realizacji projektów? Na wykonanie projektów miękkich będzie 12 miesięcy, jednak czas liczony będzie od rozpoczęcia realizacji zadania. Natomiast zadania szczególnie trudne będą mogły być realizowane przez dwa lata.

Po raz pierwszy wnioskować nie będą mogli członkowie zespołu opiniującego. Wśród zmian znalazł się również zakaz agitacji przy urnach. Zmieni się również formuła głosowania, ale o tym miasto ma poinformować bliżej terminu oddawania głosów.

Co? Gdzie? Kiedy?

Wnioski do Budżetu Obywatelskiego będą przyjmowane od 11 do 26 stycznia w czterech stałych punktach:

  • Centrum Organizacji Pozarządowych – ul. Struga 1
  • Referat Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta – pok. 104, Urząd Miejskie, ul. Żeromskiego 53
  • Biuro Rady Miejskiej – ul. Moniuszki 9
  • Biuro Obsługi Mieszkańca – pok. 19, Urząd Miejski, ul. Kilińskiego 30

Wnioski będą przyjmowane także w punktach mobilnych, w centrach handlowych. Będzie je można składać także drogą elektroniczną, za pośrednictwem strony www.konsultacje.radom.pl.

Weryfikacja złożonych projektów potrwa do 23 marca, a głosowanie zostanie przeprowadzone od 1 do 30 czerwca.

Pięć lat nauki:

- To piąta edycja Budżetu Obywatelskiego, ale cały czas się uczymy. - mówi Mateusz Tyczyński - Dyrektor Kancelarii Prezydenta: