RADOM
Radni nie uchwalili budżetu! Kolej na RIO
Budżet miasta Radomia na 2018 rok ponownie odrzucony. Za głosowało 12 radnych, a 16 było przeciw.
16 radnych było przeciwko, 12 za. A to oznacza, że Platforma Obywatelska straciła większość w Radzie Miejskiej. Prezydent miasta Radosław Witkowski uważa, że to wina radnych PiS, SLD i byłych radnych z Platformy Obywatelskiej:
Inaczej sprawę komentuje Marek Szary, szef radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości. – To prezydent nie chciał tego budżetu, nie zaprosił nas na żadne spotkanie, aby omówić budżet – mówił radny Szary. Nie wykluczył, że klub PiS wystąpi do prezydenta, by raz jeszcze pochylić się nad tym dokumentem:
Przeciwko budżetowi głosowali do niedawna radni z klubu Platformy Obywatelskiej: Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz, Dariusz Chłopicki i Marcin Kaca. Ten ostatni stwierdził, że zabrakło w budżecie środków na inwestycje infrastrukturalne na os. Borki:
Zgodnie z prawem budżetem Radomia zajmie się teraz Regionalna Izba Obrachunkowa. Jak wynika z art. 240 ust. 3 ustawy o finansach publicznych, w przypadku nieuchwalenia budżetu przez Radę Miejską do dnia 31 stycznia dalsze postępowanie w sprawie należy już do Regionalnej Izby Obrachunkowej. Ta zaś, do końca lutego ustali gminie budżet „zastępczy”, który obejmować będzie WYŁĄCZNIE wydatki na obowiązkowe zadania własne gminy oraz zadania zlecone. Przy czym, do dnia ustalenia budżetu przez RIO podstawą gospodarki finansowej gminy i tak będzie projekt uchwały budżetowej, przygotowany przez prezydenta. W orzecznictwie sądów administracyjnych przyjmuje się, że zastępcze ustalenie budżetu przez Regionalną Izbę Obrachunkową ma być z jednej strony nadzwyczajnym środkiem umożliwiającym funkcjonowanie gminy, a z drugiej strony stanowi swoistą dolegliwość dla Rady Miejskiej niewywiązującej się ze swych obowiązków.Co za tym idzie, Regionalna Izba Obrachunkowa nie uchwala budżetu, tylko go ustala w zakresie ograniczonym, który nie obejmuje wydatków majątkowych, ponieważ nie są one obowiązkowym zadaniem własnym gminy.To oznacza, że w budżecie zastępczym nie zostaną uwzględnione wydatki na większość zadań inwestycyjnych przewidzianych w programach wieloletnich do realizacji w 2018 roku. Tym samym, nie mają szans na realizację nowe inwestycje, które znalazły się w projekcie nieprzyjętej przez Radę uchwały budżetowej, są ograniczone środki na promocję miasta, organizację wydarzeń kulturalnych, imprez plenerowych, sportowych czy okolicznościowych, których koszt wykracza poza możliwości własne samorządowych instytucji kultury.