Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Skarb państwa zainwestuje w radomskie lotnisko

środa, 17 stycznia 2018 12:41 / Autor: Radosław Mizera
Skarb państwa zainwestuje w radomskie lotnisko
Radosław Mizera

Dzisiaj w Warszawie podpisano list intencyjny, który określa zasady współpracy i zadania stojące przed każdą ze stron, czyli Portem Lotniczym Radom i Przedsiębiorstwem Państwowym "Porty Lotnicze".

- Podpisanie dziś listu intencyjnego z Radomiem, umożliwi nam wejście w kolejny etap, którym jest przeprowadzenie głębokiego due diligence spółki, zastanowienie się nad potencjalną strukturą transakcji, przeanalizowaniem otoczenia biznesowego, finansowego, rynkowego. Bez tego listu nie byłoby to możliwe - powiedział prezes PPL Mariusz Szpikowski.

List intencyjny podpisał prezydent Radomia Radosław Witkowski. - Od początku kadencji poszukiwaliśmy stabilnego, branżowego inwestora, który wspólnie z nami rozwijałby ten projekt. Od dłuższego czasu prowadziliśmy merytoryczne rozmowy z Polskimi Portami Lotniczymi - powiedział prezydent miasta.

- Wielkie podziękowania należą się marszałkowi Adamowi Bielanowi i posłowi Markowi Suskiemu. W efekcie mamy już podpisany list intencyjny. Kolejny krok to określenie listy niezbędnych na Sadkowie inwestycji oraz przejęcie przez PPL udziałów w spółce Port Lotniczy Radom. To ogromna szansa na rozwój społeczny i gospodarczy miasta i regionu – dodał Radosław Witkowski.

Tymczasem - jak informuje serwis fly4free.pl- po rozbudowie port lotniczy w Radomiu będzie obsługiwał 10 mln pasażerów i 60 tys. operacji lotniczych rocznie. W pierwszym etapie przepustowość miałaby wynosić 6 mln pasażerów rocznie, a potem lotnisko miałoby być rozbudowane. Z danych PPL wynika, że w odległości 2 godzin jazdy samochodem od Radomia mieszka aż 8,1 mln ludzi.

Lotnisko ma być gotowe do obsługiwania w godzinach szczytowych ponad 5 tys. pasażerów: po 2,5 tys. podróżnych przylatujących i odlatujących. W najbardziej zatłoczonych godzinach lotnisko ma być w stanie przyjąć maksymalnie po 15 przylatujących i odlatujących samolotów na godzinę (ale w sumie nie więcej niż 25 operacji w ciągu 60 minut).

Na lotnisku ma być minimum 30 stanowisk do odprawy bagażowej i 12 stanowisk do kontroli bezpieczeństwa. Sam port lotniczy ma mieć 20 gate’ów, czyli bramek, z których odlatują samoloty, a powierzchnia poczekalni będzie wynosiła ok. 4,5 tys. m kw. Do tego planowane jest 7 karuzel, czyli stanowisk odbioru bagażu.

Powierzchnia zabudowy terminala ma wynosić 25-35 tys. m kw., a całkowita powierzchnia terminala to 65-80 tys. m kw.