Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

RADOM

Co wstrzymało radnych od głosu?

czwartek, 01 lutego 2018 13:51 / Autor: Weronika Chochoł
Co wstrzymało radnych od głosu?
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

- Poprawki, które zostały wprowadzone do budżetu są wymierzone nie przeciwko prezydentowi, ale przeciwko mieszkańcom Radomia. - uważa radny Kazimierz Woźniak, który wstrzymał się od głosu podczas wtorkowej sesji budżetowej. Dziś odbyła się konferencja prasowa, podczas której radni wyjaśnili powody swojej decyzji. Obok Kazimierza Woźniaka od głosu wstrzymał się również Ryszard Fałek.

Zdaniem radnego Kazimierza Woźniaka poprawki wprowadzone do budżetu ograniczają radomskie inwestycje, które mogłyby służyć mieszkańcom miasta. - Z uzasadnienia do wniosku, który złożyli radni przemawia hipokryzja. - twierdzi radny Woźniak i odnosi się do poszczególnych zdań zawartych w dokumencie. Uzasadniając swoje stanowisko zwraca uwagę na temat zmniejszenia wydatków w planie budżetu, którego celem jest zmniejszenie tempa zadłużenia miasta. Odnosi się również do stwierdzenia: "wprowadzenie nowych zadań do budżetu ma na celu spełnienie oczekiwań mieszkańców Radomia na inwestycje poprawiające ich bezpieczeństwo zdrowotne i komfort ich życia w otoczeniu zamieszkania". - Czy wycięcie z budżetu miasta Radomia parku na Obozisku ma na celu poprawienie komfortu, otoczenia i bezpieczeństwa mieszkańców? - pyta radny. W uzasadnieniu swojej decyzji krytykuje również decyzję o wykreśleniu z budżetu modernizacji parkingu przy Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.

Wiele kontrowersji wzbudziły również inwestycje drogowe. - Radni dbają o swoje ulice - ulice, które są utwardzone - natomiast nie dopuszczają do realizacji ulic gruntowych, które w Radomskim Programie Drogowym zapisał prezydent Radosław Witkowski.

 

- Gdzie jest troska o nasze środowisko? - pytał radny Kazimierz Woźniak, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska - wymieniając wśród inwestycji, na które zostały ograniczone środki: chipowanie, sterylizację czy pomoc zwierzętom poszkodowanym w wypadkach.

Natomiast Radny Ryszard Fałek zwrócił uwagę na pieniądze, które "wycięte" zostały z inwestycji w obszarze sportu i kultury. - Brudno, ciemno, niewykoszone, nie ma jak zaparkować - chcemy doprowadzić miasto do takiej sytuacji? - pytał radny Fałek wymieniając kolejne punkty z budżetu, które zostały wykreślone. Szczególną uwagę zwrócił na obcięcie środków na organizację imprez kulturalnych, które cieszą się zainteresowaniem i przynoszą reklamę miastu. Jako przewodniczący Komisji Sportu i Turystyki odniósł się również do sytuacji klubów sportowych, których budżety znacząco ucierpią:

 

 Obaj radni twierdzą, że przyjęcie budżetu w wersji zmienionej przez radnych opozycji to chęć udowodnienia prezydentowi, że to radni mają siłę:

 

Dodatkowo, podczas konferencji prasowej radni poruszyli temat zgłaszanych autoporawek. - Nie jesteśmy przekonani, czy radni wiedzą co głosują. W uchwale była mowa o tym, że są trzy autopoprawki, a my jako radni otrzymaliśmy tylko dwie. Co było zatem autopoprawką numer trzy? - pyta radny Kazimierz Woźniak:

 

Prezydent zgłosił trzecią autopoprawkę, w której tak naprawdę wyrzucił z budżetu swój program drogowy, a wprowadził 68 dróg, zmieniając nazwę zadania. A nasza poprawka, która wcześniej wpłynęła do rady miejskiej, ale głosowana po poprawkach prezydenta, eliminowała to, co prezydent złożył w pierwotnym budżecie. Tego zadania nie było, bo prezydent usunął je trzecią autopoprawką. Dlatego w programie drogowym są dwie pozycje: 8 mln na 64 i 8 mln na 19 ulic. - wyjaśnia przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Wójcik i zapowiada kontrolę nad realizają zadań: