RADOM
Trwa Radomska Wiosna Literacka
Czwartek, 3 kwietnia będzie trzecim dniem 37 Radomskiej Wiosny Literackiej.
Co w programie wiosennych spotkań z literaturą?
Godz. 10.00- spotkanie z Pawłem Beręsewiczem w filii nr 2 MBP w Radomiu, ul. Zientarskiego 1a
Godz. 12.00- spotkanie z Pawłem Beręsewiczem w filii nr 16 MBP w Radomiu, ul. Barycka 2
Paweł Beręsewicz - wyróżniony wpisem na honorową „Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej” za książkę Wszystkie lajki Marczuka.
Pisarz dla dzieci i młodzieży, tłumacz i leksykograf. Jest autorem serii książek o rodzinie Ciumków, o Jacku Karasiu i wielu innych. Jako leksykograf napisał także Bajkowy słownik polsko-angielski, angielsko-polski dla dzieci, jako tłumacz przełożył m.in.: Anię z Zielonego Wzgórza, Tajemniczy ogród i Przygody Tomka Sawyera. Współpracuje głównie z wydawnictwami Skrzat i Literatura, pisze dla dzieci ze szkół podstawowych i dla gimnazjalistów. Do tej ostatniej grupy skierowana jest m.in. powieść Wszystkie lajki Marczuka.
Godz. 13.00 - spotkanie z Anną Kańtoch
MBP w Radomiu, Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12
Anna Kańtoch - zdobywczyni Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego za powieść Czarne
Pisarka fantasy znana również pod pseudonimem Anneke. Ukończyła arabistykę w Instytucie Orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po studiach wróciła do rodzinnych Katowic, gdzie mieszka i pracuje w biurze podróży. Debiutowała w 2004 r. na łamach „Science Fiction”. Ceniona szczególnie za tomy opowiadań Diabeł na wieży oraz Zabawki diabła, których bohaterem jest o Domenic Jordan, doktor nauk medycznych, egzorcysta i detektyw zarazem. Kilkukrotnie nominowana do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, zdobyła ją trzykrotnie: w 2009 roku za opowiadanie Światy Dantego, w 2010 r. - za powieść Przedksiężycowi, a w 2011 r. za opowiadanie Duchy w maszynach. Jej twórczość doceniono także za granicą: w 2007 r. na Euroconie (najważniejszym europejskim zlocie miłośników m.in. science fiction, fantasy, horroru, kosmonautyki i astronomii) została wyróżniona Encouragement Awards – nagrodą dla najbardziej obiecującego młodego twórcy.
Godz. 17.00 - spotkanie z Justyną Bargielską
MBP w Radomiu, Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12
Justyna Bargielska - dwukrotna zdobywczyni Nagrody Literackiej Gdynia: w 2010 r. - za tom poezji Dwa fiaty, w 2011 - za zbiór opowiadań Obsoletki.
Poetka i prozaiczka. Debiutowała w 2003 roku tomem wierszy Dating sessions. Kolejne były China Shipping (2005), Dwa fiaty (2009) oraz Bach for my baby (2012). Jako poetka była laureatką III edycji konkursu poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego (2001) i nagrody specjalnej w konkursie im. Jacka Bierezina (2002). Jej wiersze były tłumaczone na słoweński i angielski. W 2010 roku opublikowała swoją pierwszą książkę prozatorską Obsoletki, która oprócz Nagrody Literackiej Gdynia, nagrodzona także została podczas XI edycji Konkursu Literackiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek i znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike oraz Paszportów „Polityki”.
Spotkanie poprowadzi dr Anna Spólna
Godz. 18.30 - Promocja książki Gombrowicz i okolice pod red. Dominiki Świtkowskiej i Tomasza Tyczyńskiego
MBP w Radomiu, Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12
Publikacja została wydana z okazji jubileuszu pięciolecia działalności Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Zawiera m.in. zapis czterech debat organizowanych w MWG w ramach Paneli Gombrowiczowskich i cyklu Powrót Gombrowicza.
Spotkanie poprowadzi prof. Krzysztof Ćwikliński