RADOM
Leśne wsparcie dla miast
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów. W tym roku towarzyszy mu hasło: „Lasy i Zrównoważony Rozwój Miast”.
W 2050 roku w miastach będzie mieszkało ok. 6 mld ludzi, czyli 70% globalnej populacji. Będzie im żyło się lepiej i zdrowie właśnie dzięki lasom. Te bowiem magazynują węgiel, łagodzą skutki zmian klimatu, oczyszczają powietrze, redukują hałas, są magazynem wody, wpływają na różnorodność biologiczną oraz są miejscem do aktywnego i zdrowego trybu życia.
- Na terenie 23 nadleśnictw nadzorowanych przez RDLP w Radomiu mamy aż 10,7 tys. ha drzewostanów w obrębie miast, które są zarządzane przez Lasy Państwowe. Najwięcej w obrębie Puszczy Świętokrzyskiej – aż 4 tys. ha w Nadleśnictwie Suchedniów, 2 tys. ha w Nadleśnictwie Kielce, 1,5 tys. ha w Nadleśnictwie Skarżysko oraz 1 tys. w Nadleśnictwie Starachowice. W przedziale powierzchni pomiędzy 1 tys. ha a 300 ha mamy lasy w miastach na terenie nadleśnictw: Staszów, Kozienice, Radom i Włoszczowa - informuje rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Edyta Nowicka. Lasy pełnią też funkcje ochronne wokół miast. To na terenie radomskiej RDLP aż 85 tys. ha. Najwięcej takich lasów jest na terenie nadleśnictw: Skarżysko, Suchedniów, Starachowice, Ostrowiec Świętokrzyski, Kielce i Radom.
Lasy już ze swej natury wspomagają życie w miastach. Prowadzonych jest ponadto wiele działań leśników we współpracy z różnymi instytucjami, samorządami itd. W lasach wyznaczone są ścieżki edukacyjne, zorganizowane są ośrodki edukacji leśnej i sale edukacyjne. Mieszkańcy zapraszani są na szereg imprez. - Przykładem jest Nadleśnictwo Kielce, w którym funkcjonuje ośrodek edukacji przyrodniczo-leśnej, ścieżki edukacyjne „Sufraganiec” i „Leśne ABC”, a w pobliżu kieleckiego stadionu i góry Pierścienica powstał szlak rowerowy „Leśna trasa w mieście”. Istotnym elementem w życiu kielczan jest las będący rezerwatem częściowym „Karczówka”, w pobliżu którego znajduje się zabytkowy kościół i klasztor – znane miejsce niedzielnych spacerów i wycieczek. Corocznie we wrześniu leśnicy z nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska” organizują wydarzenie edukacyjne w centrum Kielc „Dary Świętokrzyskich Lasów”, w trakcie którego pokazują mieszkańcom jakie korzyści mają oni z lasu – nie tylko grzyby, miejsce do rekreacji, ale też wspaniały klimat i najbardziej ekologiczny i odnawialny surowiec, jakim jest drewno - mówi Edyta Nowicka.