Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Gimnazjaliści przystąpią do "wielkiej matury'

wtorek, 17 kwietnia 2018 18:41 / Autor: Monika Nowakowska
Gimnazjaliści przystąpią do "wielkiej matury'
foto: edulandia.pl
Monika Nowakowska

Pięć egzaminów - wielki stres i nerwy - gimnazjaliści przystąpią jutro rano do swojej "małej matury". Przed nimi dwa egzaminy z części humanistycznej, dwa z części matematyczno-przyrodniczej i jeden z języka obcego.

Tegoroczny egzamin gimnazjalny jest jednym z ostatnich, do których młodzież będzie podchodziła. W wyniku reformy oświaty i wygaszania gimnazjów, ostatni egzamin uczniowie napiszą w 2019 r.

Wyniki uzyskane podczas egzaminu mają wpływ na późniejsze ubieganie się o miejsce w szkole ponadgimnazjalnej, dlatego młodzież traktuje tę próbę bardzo poważnie.

Egzamin gimnazjalny składa się z trzech części: humanistycznej, która sprawdza wiedzę ucznia z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z języka polskiego; części matematyczno-przyrodniczej – z przedmiotów przyrodniczych i matematyki oraz językowej. Egzamin językowy na poziomie podstawowym jest obowiązkowy dla wszystkich gimnazjalistów, na poziomie rozszerzonym zdają go ci, którzy uczyli się wybranego języka również w podstawówce. Mogą do niego przystąpić także pozostali gimnazjaliści, jeśli zechcą sprawdzić poziom swoich umiejętności językowych.

18 kwietnia odbędzie się część humanistyczna. O godz. 9.00 przed gimnazjalistami historia i wiedza o społeczeństwie, o godz. 11 – język polski;

19 kwietnia część matematyczno-przyrodnicza, a o godz. 11 – matematyka;

20 kwietnia rozpocznie się część językowa – o godz. 9 – język obcy na poziomie podstawowym, o godz. 11 – poziom rozszerzony.

Gimnazjaliści powinni pamiętać, aby zabrać ze sobą legitymację szkolną lub dokument potwierdzający tożsamość. Każdy uczeń powinien też mieć ze sobą długopis lub pióro z czarnym tuszem. Na egzaminie z matematyki uczniowie powinni mieć także przybory geometryczne.