RADOM
Pierwsze badania PET w RCO
Nie w Warszawie, Kielcach czy Lublinie, ale także w Radomiu. W Radomskim Centrum Onkologii ruszyły pierwsze badania Pozytonowej Tomografii Emisyjnej (PET). To badanie pozwala wykryć nowotwór i określić stopień jego zaawansowania.
Pozytonowa Tomografia Emisyjna (PET) to nowoczesne badanie, które wykorzystuje się do wykrycia i monitorowania leczenia różnych chorób, także nowotworowych. Pozwala zidentyfikować nowotwór i określić jego aktywność. - Może to służyć do kontroli chemicznego, albo do określenia miejsca, w które trzeba naprowadzić promieniowanie, żeby skutecznie zwalczyć nowotwór. - wyjaśnia Andrzej Radkowski - onkolog, radioterapeuta:
Pacjentowi zostaje podana znakowana fluorem radioaktywnym glukoza. Komórki zmienione chorobowo zużywają więcej glukozy niż komórki zdrowe, dlatego na monitorze wyglądają inaczej. Przez około godzinę pacjent przebywa w pozycji leżącej w zaciemnionym pomieszczeniu. Po tym czasie kładzie się pod skanerem PET i ma wykonywane badanie. Trwa ono około pół godziny i jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta.
W Radomskim Centrum Onkologii badaniu zostali poddani już pierwsi pacjenci. - PET - pomimo ceny - jest najbardziej efektywnym narzędziem. Wykonanie USG, tomografii komputerowej czy rezonansu powoduje, że mnożymy ilość badań, często nie znajdując tego ogniska pierwotnego. - zauważa Andrzej Radkowski:
Placówka nie ma kontraktu na badanie PET z Narodowym Funduszem Zdrowia. W tej chwili za procedurę pobierane są opłaty. - Liczymy na to, że w przyszłości badanie zostanie zakontraktowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. - mówi Dorota Ząbek - dyrektor zarządzająca RCO.
Badania będą wykonywane kilka razy w tygodniu po uprzednim zapisaniu się. Wymagane jest skierowanie od lekarza specjalisty.
Urządzenie PET znajdujące się w Radomskim Centrum Onkologii im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 76’ jest jedynym takich aparatem w Radomiu i okolicach.