RADOM
Rak, który nie pozwala na komunikację...
Wykryto cztery nowotwory okolic głowy i szyi, przeszkolono ponad stu pięćdziesięciu lekarzy i pielęgniarki, organizowano spotkania, w których udział wzięło ponad dwieście osób. Radomskie Centrum Onkologii podsumowało pierwszy etap Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Już wkrótce kolejna edycja.
Program współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i realizowany wspólnie z Mazowieckiem Porozumieniem Pracodawców Ochrony Zdrowia i Mazowieckim Szpitalem Bródnowskim w Warszawie. Jednak włączają się również przychodnie: w sumie ponad siedemdziesiąt placówek, w tym ponad trzydzieści z Radomia i okolic. Docelowo diagnostyka ma objąć dziesięć tysięcy pacjentów w wieku 40-65 lat z województw mazowieckiego, świętokrzyskiego, podlaskiego i lubelskiego.
W ramach programu odbywają się szkolenia dla lekarzy i pielęgniarek, a także spotkania dla osób, które chciałyby dowiedzieć się więcej na temat nowotworu. Wykonywane są również ankiety, a także badania profilaktyczne. Z badań skorzystało już ponad sześćset osób, udało się dzięki temu wykryć cztery nowotwory.
Ogólnopolski Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi jest odpowiedzią na bardzo znaczący wzrost zachorowalności na nowotwory głowy i szyi w ostatniej dekadzie. W konferencji podsumowującej pierwszą część programu udział wzięli lekarze, przedstawiciele organizacji skupiających pacjentów z nowotworami głowy i szyi, lekarze, pielęgniarki oraz eksperci medyczni i specjaliści systemu ochrony zdrowia. Można było dowiedzieć się m.in jakie są objawy i metody rozpoznawania tego typu nowotworów oraz poznać program w liczbach.
Badaniem, które pozwala wykryć nowotwór okolic głowy i szyi jest nasofiberoskopia. - To badanie, które w krótkim czasie pozwala na wejrzenie w obszar jamy nosa, z dokładnym obejrzeniem nosogardła.- wyjaśnia Robert Bibik - onkolog, radioterapeuta w Radomskim Centrum Onkologii:
Na raka głowy, szyi czy ucha narażeni są palacze, osoby nadużywające alkoholu, a także narażone na promieniowanie ultrafioletowe (UV), zakażenia wirusowe. Znaczenie mają również nawyki żywieniowe - brak witamin w diecie.
Do czynników zwiększonego ryzyka zachorowania na nowotwór głowy, szyi oaz ucha należą narażenia na tytoń, nadużywanie alkoholu, ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (UV), zakażenia wirusowe oraz czynniki środowiskowe. Pewne znaczenie mają również nawyki dietetyczne – brak witamin, owoców i warzyw. - To są także czynniki związane ze środowiskiem - przede wszystkim smog. - przypomina Barbara Czerska - honorowy rzecznik Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi:
Barbara Czerska wyjaśnia również potrzebę wykonywania badań onkologicznych: - Laryngolog w swojej karierze widzi kilkanaście nowotworów - tyle ile onkolog widzi dziennie. ta profilaktyka nie powinna odstraszać. My w dziedzinie nowotworów mamy być diagnozowani onkologicznie. Onkolog to dobrodziejstwo:
Te nowotwory nie są tak częste jak rak piersi czy płuca. Są za to bardzo dotkliwe, ponieważ uniemożliwiają kontakt ze światem. - zauważa Barbara Czerska. - Objawy nie wskazują na nowotwór: chrypka czy przewlekły ból gardła. - dodaje Aleksandra Rudnicka - rzecznik Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.
W najbliższych miesiącach zorganizowane zostaną spotkania dla kolejnych czterystu osób.