RADOM
Projekty do Budżetu Obywatelskiego zaopiniowane
255 projektów zgłoszonych do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego trafi na kartę do głosowania. Właśnie zakończył prace Zespół Opiniujący, w skład którego wchodzili miejscy urzędnicy, radni i przedstawiciele ciał doradczych prezydenta.
- W tym roku mamy większą liczbę projektów, które znajdą się na karcie do głosownia - mówi Emil Jaskulski z Referatu Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta:
Zespół oceniał propozycje mieszkańców pod względem formalnym. Brano pod uwagę m.in. wartość projektów, lokalizację i charakter proponowanych inwestycji. Mogą one być realizowane wyłącznie na terenach należących do miasta i muszą spełniać warunek ogólnodostępności:
Zespół Opiniujący na swoim ostatnim spotkaniu zajął się projektami, które wstępnie zostały negatywnie zaopiniowane przez jednostki merytoryczne. Wnioskodawcy mogli przedstawiać dodatkowe argumenty lub modyfikować swoje wnioski w taki sposób, by spełniały wymogi formalne. W ten sposób 9 projektów uzyskało pozytywną opinię.
Projekty, które trafią na kartę do głosowania będą podzielone na siedem grup. Będzie to tradycyjnie obszar ogólnomiejski, pięć obszarów lokalnych, a także nowość – osobny obszar instytucjonalny. Tu trafią projekty związanye z funkcjonowaniem np. miejskich placówek, w tym szkół i przedszkoli. W ten sposób nie będą one bezpośrednio konkurowały z projektami typowo społecznymi - dodaje Emil Jaskulski:
Głosowanie na projekty zgłoszone do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego zostanie przeprowadzone od 1 do 30 czerwca:
Łącznie do podziału jest kwota 4,8 mln zł.