Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Mazowsze - cele i wyzwania na przyszłość

poniedziałek, 14 maj 2018 09:40 / Autor: Monika Nowakowska
Mazowsze - cele i wyzwania na przyszłość
foto: FB/Adam Struzik
Monika Nowakowska

Działania Samorządu Województwa Mazowieckiego na przestrzeni dwudziestu lat - cele i wyzwania na przyszłość są tematem debaty, w której weźmie udział Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Na spotkaniu w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu zaprezentowane zostaną najważniejsze cele i wyzwania, przed jakimi stoi województwo mazowieckie.

Tematem przewodnim debaty będzie podsumowanie realizacji polityki rozwoju województwa prowadzonej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz przyszłość Mazowsza w kontekście zmiany Planu zagospodarowania przestrzennego województwa mazowieckiego, nowego podziału statystycznego regionu i związanej z tym kwestii funduszy pomocowych w kolejnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej po 2020 roku.

W konferencji udział wezmą też prof. dr hab. Jacek Szlachta, kierownik Katedry Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Szkoły Głównej Handlowej; dr Marcin Wajda, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego; Radosław Rybicki, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego;Zofia Kozłowska, dyrektor Urzędu Statystycznego w Warszawie oraz dr Elżbieta Kozubek, dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie.

- Początkowy okres wiązał się z niepewnością i obawami, czy jesteśmy odpowiednio przygotowani do pełnienia tak odpowiedzialnej i jednocześnie zaszczytnej funkcji gospodarza regionu. Dziś, z perspektywy tych lat, możemy powiedzieć, że był to czas wytężonej pracy, ale także dynamicznego rozwoju gospodarczego, wielu zmian w przestrzeni województwa, realizacji wielu inwestycji o istotnym znaczeniu dla rozwoju regionu i kraju, jak również aktywnej promocji Mazowsza na arenie międzynarodowej - mówi marszałek Adam Struzik.

- Ogromne znaczenie dla działalności samorządu województwa miał niewątpliwie fakt przystąpienia Polski do wspólnoty europejskiej. Dziś możemy stwierdzić, że członkostwo w Unii Europejskiej dało polskim regionom możliwość działania w innej przestrzeni rozwojowej, zaś fundusze wspólnotowe stały się kluczowym źródłem finansowania potrzeb każdego regionu w Polsce. Głównym wyzwaniem dla władz województwa stało się wypracowanie skutecznych i efektywnych rozwiązań uwzględniających zarówno zobowiązania prawne, jak również organizacyjne i koordynacyjne - mówi marszałek. - Efektem tych prac są przede wszystkim dokumenty strategiczne i programowe przygotowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, które powstały w atmosferze dialogu społecznego i szerokiego kompromisu w sprawach kluczowych dla rozwoju województwa mazowieckiego. Z kolei nowy statystyczny podział Mazowsza jest szansą na uzyskanie środków unijnych po 2020 w wysokości i na warunkach uwzględniających zróżnicowanie wewnętrzne województwa.

- Pozytywny wizerunek Mazowsza to efekt intensywnej pracy i systematycznego dążenia do realizacji planowanych przedsięwzięć i inwestycji, ale także pozytywnych relacji na poziomie międzyregionalnym i międzynarodowym. Dziś województwo mazowieckie postrzegane jest jako region atrakcyjny gospodarczo, zdolny do konkurowania aktywny uczestnik procesów rozwojowych, wiarygodny i solidny partner, a także region, który wyróżnia się skutecznym wykorzystywaniem instrumentów finansowych i wysokim stopniem koordynacji polityki społeczno-gospodarczej w tej części Europy. Jesteśmy w ścisłej czołówce regionów europejskich: z badań Europejskiego Urzędu Statystycznego wynika, że w latach 2008-2014 województwo mazowieckie uzyskało najwyższy wzrost PKB na 1 mieszkańca, o około 25 p.p., z poziomu 85% średniej UE do 109%. Mazowieckie uzyskało wyższy poziom rozwoju od średniej unijnej, wyprzedzając 275 regionów i znalazło się w pierwszej piątce najszybciej rozwijających się regionów Unii - dodaje Adam Struzik.

- Niedaleka perspektywa nowego okresu finansowania to dla Samorządu Województwa Mazowieckiego kolejne wyzwania. Mamy nadzieję, że zdobyte doświadczenie i nieustanny wysiłek w dążeniu do osiągania wyznaczonych celów zaowocują utrwaleniem wizerunku Mazowsza jako jednego z najnowocześniejszych regionów w Europie, który z szacunkiem odnosi się do swojej tradycji i kultury, gdzie dobrze jest mieszkać i pracować - mówi marszałek.