RADOM
Wtorek z bankami spółdzielczymi
We wtorek 22 maja w Radomiu odbędzie się II Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Banki spółdzielcze wobec wyzwań współczesnego rynku. Strategie rynkowe banków spółdzielczych".
Konferencja zgromadzi świat nauki i praktycznej bankowości. - Banki spółdzielcze są dla nas bardzo ważne, ponieważ są to banki lokalne, elementy tzw. finansowania lokalnego, które może mieć potencjalnie duży wpływ na gospodarkę regionu. Stąd nasze zainteresowanie tą tematyką - mówi prof. Jan Bednarczyk, dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych i Prawnych Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. - To są bardzo cenne doświadczenia, cenne informacje. Wzajemnie uzupełniamy się i jesteśmy w stanie znaleźć jakieś dobre rozwiązania, które sprzyjają rozwojowi wszystkich banków spółdzielczych - dodaje Krzysztof Motyka, z-ca dyrektora radomskiego oddziału Południowo-Mazowieckiego Banku Spółdzielczego w Jedlińsku.
Co prawda banki spółdzielcze mają mniej niż 10% udziału w rynku bankowym, jednak wyróżniają się bezpośrednim stosunkiem do klienta, kształtują relacje oparte na zaufaniu. Banki spółdzielcze są często wybierane przez małe i średnie lokalne przedsiębiorstwa. - Dla nich to jest komfort, że możemy usiąść przy jednym stole razem z zarządem, z prezesem i być na tyle blisko i tak szybko załatwiać poszczególne tematy. To wszystko pozwala zrealizować wiele zamierzeń, pozwala rozwijać się bardzo dynamicznie - mówi Krzysztof Motyka.
Warto zauważyć też, że 20% zatrudnionych w bankowości pracuje w bankach spółdzielczych. - Związane to jest z dużą siecią, jaką dysponują banki spółdzielcze. Jest w Polsce 500 banków spółdzielczych, ale to nie znaczy, że mają tyle placówek, bo mają o wiele więcej. To też wskazuje na pewien rodzaj obsługi klientów. Banki spółdzielcze są bardziej otwarte na tradycyjną bezpośrednią obsługę klientów - wyjaśnia prof. Bednarczyk.
Podczas konferencji poruszone zostaną tematy związane z prawnymi aspektami funkcjonowania sektora bankowości spółdzielczej, zarządzaniem operacyjnym w bankach spółdzielczych i inkluzją finansową. - Ten trzeci temat wskazuje na konieczność włączenia do obiegu bankowego coraz szerszych grup ludności. Chodzi o to, że jeśli badalibyśmy współczynniki ubankowienia, to okazuje się, że procent osób dorosłych z otwartym rachunkiem bankowym jest o wiele niższy niż w krajach wysoko rozwiniętych, ale też takich państwach jak Czechy, Węgry czy Słowacja. Inkluzja finansowa wiąże się z tym, żebyśmy włączyli do obiegu handlowego jak najwięcej osób - mówi prof. Jan Bednarczyk. Będzie także o nowoczesnych technologiach jak biometria. - Szerokim zastosowaniem biometrii może być zwykle logowanie się do komputera. Męczy nas dziś zmienianie haseł. Trzeba je pamiętać, przechowywać. Natomiast jeżeli mamy czytniki biometryczne, one pozwalają funkcjonować bez hasła. Zczytujemy dane z naszej dłoni. Jesteśmy zalogowani. Nie musimy o niczym pamiętać - tłumaczy Krzysztof Motyka.
Konferencja ma charakter otwarty. - Każdy znajdzie coś ciekawego. Chyba te tematy mogą być najciekawsze dla lokalnego biznesu, osób rozpoczynających działalność gospodarczą - zachęca prof. Jan Bednarczyk.
Konferencja odbędzie się na Auli Głównej UTH w Radomiu przy ul. Chrobrego 31. Spotkanie organizują; Katedra Polityki Ekonomicznej i Bankowości UTH w Radomiu, Katedra Ekonomii UTH w Radomiu, Katedra Bankowości i Finansów KUL, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne o. w Radomiu, Południowo-Mazowiecki Bank Spółdzielczy w Jedlińsku na czele z prezesem drem Krzysztofem Sadurskim.
PROGRAM
10.30 - 11.00 Część powitalna
- Dr hab. Jan L. Bednarczyk, Prof. UTH – Przewodniczący Konferencji
- Dr Krzysztof Sadurski, Prezes Zarządu PM BS w Jedlińsku – Współprzewodniczący Konferencji
- J.M. Prof. dr hab. inż. Zbigniew Łukasik – Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. K. Pułaskiego w Radomiu
11.00 – 12.15 Sesja plenarna wprowadzająca
(Prowadzenie: Prof. dr hab. Marian Żukowski, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie)
- Michał Krakowiak, Wiceprezes Zarządu Krajowego Związku Banków Spółdzielczych - „Kilka refleksji nt. sytuacji banków spółdzielczych w okresie przemian”.
- Jarosław Dąbrowski, Prezes Zarządu SGB-Bank S.A. w Poznaniu
- Maciej Duszczyk, Dyrektor Departamentu Rynku Bankowego BIK S.A. – „Znaczenie informacji dla współczesnej bankowości spółdzielczej”
- Adam Budziszewski –„Novum eNBio - obszary zastosowania biometrii dłoni w bankach spółdzielczych”
- Dr hab. Piotr Misztal, prof. UJK w Kielcach – „Pozycja konkurencyjna banków spółdzielczych w polskim sektorze bankowym”
Dyskusja
12.15 – 12.30 Przerwa kawowa
12.30 – 13.45 I sesja plenarna
(Prowadzenie: Dr hab. Tadeusz Dyr., Prof. UTH, Prodziekan ds. Nauki Wydziału Nauk Ekonomicznych i Prawnych UTH w Radomiu)
- Dr hab. Helena Kisilowska, Prof. UTH, dr Dominik Sypniewski – „Nadzór nad działalnością banków spółdzielczych”
- Prof. dr hab. Kazimierz Ortyński, UTH w Radomiu - „Uwarunkowania rozwoju i rola bancassurance”
- Dr hab. Eugeniusz Gostomski, prof. UG, dr Błażej Lepczyński
- Dr hab. Agnieszka Alińska, prof. SGH – „Identyfikacja czynników i uwarunkowań determinujących zmiany w modelu biznesowym banków spółdzielczych”
- Prof. dr hab. Katarzyna Głąbicka-Auleytner – „Historia i założenia spółdzielczości bankowej”
- Dr hab. Anna Szelągowska, prof. SGH – „Branch Banking w bankowości spółdzielczej w Polsce”
- Dr inż. Albert Sadowski - „Centralizacja core'owych systemów IT Banków Spółdzielczych w zrzeszeniach”
- Dr Tomasz Orłowski, dr Karol Orłowski – „Członkostwo w banku spółdzielczym w prawie polskim i niemieckim”
Dyskusja
13.45 – 14.30 Lunch
14.30 – 15.45 II sesja plenarna
(Prowadzenie: Dr hab. Piotr Misztal, prof. UJK w Kielcach, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kiecach)
- Dr Ireneusz Pszczółka, dr Marzena Sobol – „Analiza strategii funkcjonowania wybranych banków spółdzielczych”
- Mgr Joanna Żukowska-Kalita – „Rola biegłego rewidenta w zapewnieniu wiarygodności sprawozdania finansowego banku spółdzielczego”
- Katarzyna Falkowska, Julita Orłowska - „Rola banków spółdzielczych na rynku finansowym w Polsce”
- Mgr Marlena Krzosek – „Bank spółdzielczy jako lokalne centrum finansowe”
- Damian Skowron – „Status prawny kryptowalut w Polsce i za granicą”
- Mgr Karol Sadurski – „Wpływ innowacji technologicznych na przyszły model spółdzielczości bankowej”
Dyskusja
Zakończenie konferencji