RADOM
Coraz bliżej do Karty "N"
Wszystko jest na dobrej drodze, aby w Radomiu wprowadzona została "Karta Rodziny z Dzieckiem Niepełnosprawnym".
Władze Radomia przychyliły się do pomysłu i postulatu rodziców. Przygotowany został projekt uchwały, który ma być procedowany najprawdopodobniej na najbliższej sesji rady miejskiej. - Widzimy taką potrzebę wspomożenia rodzin, w których wychowuje się osoba niepełnosprawna. Będzie to karta wydawana dla konkretnej rodziny, jeżeli jest tam osoba do 25. roku życiu z orzeczeniem niepełnosprawności. Dzięki tej karcie będzie można skorzystać ze zniżek w różnego rodzaju instytucjach np. idąc do kina, do teatru, a także w sklepach i różnych przedsiębiorstwach usługowych - powiedział nam wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik. Katalog ulg będzie tworzony po przyjęciu uchwały przez radnych.
Przypomnijmy, że inspiracją była inicjatywa w Krakowie. - To niesamowita pomoc. Otwiera rodziny z niepełnosprawnością na świat kultury, na to, żeby można było wyjść do kina, teatru za znacznie mniejsze pieniądze. To też kwestie transportu i kolejne firmy, sklepy, którą dołączają się i budują bazę bonusową dla wszystkich rodzin, które borykają się z niepełnosprawnością dziecka, a ta niepełnosprawność jest bardzo kosztowna - mówi inicjatorka Aneta Stańczyk z inicjatywy "Chcemy całego życia".
Petycja została złożona w Urzędzie Miejskim w październiku ubiegłego roku. Przedstawiona została też na grudniowej sesji rady miejskiej. Pismo z zapytaniem o przebieg sprawy skierował do Urzędu Miejskiego także Marek Suski, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów.
[TU] można przeczytać o Krakowskiej Karcie Rodziny z Dzieckiem Niepełnosprawnym w ramach Programu Kraków dla Rodziny "N". A w załącznikach projekt radomskiej uchwały i uzasadnienie.UCHWAŁA NR ....................RADY MIEJSKIEJ W RADOMIU z dnia .................... 2018 r. w sprawie: wprowadzenia na terenie Gminy Miasta Radomia Programu „Karta Rodziny z Dzieckiem Niepełnosprawnym”.
Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 5, art. 12 pkt 11 w związku z art. 92 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r.o samorządzie powiatowym (t.j. Dz.U. z 2017r. poz. 1868 ze zm.) oraz art. 7 pkt 5, art. 110 ust. 10 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2017 poz. 1769 ze zm.) uchwala się, co następuje:
§ 1.
Wprowadza się do realizacji na terenie Gminy Miasta Radomia Program „Karta Rodziny z DzieckiemNiepełnosprawnym” zwany dalej Programem.
§ 2.
Ilekroć w Uchwale mowa jest o:
1) Programie - należy przez to rozumieć Program „Karta Rodziny z Dzieckiem Niepełnosprawnym”;
2)Dziecku niepełnosprawnym – należy przez to rozumieć osobę do ukończenia 16-go roku życia, posiadającą aktualne orzeczenie o niepełnosprawności lub osobę w przedziale wiekowym od ukończenia 16-go roku życia do ukończenia 25-go roku życia, posiadającą aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności;
3) Rodzinie z Dzieckiem niepełnosprawnym - należy przez to rozumieć osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, zamieszkujące z Dzieckiem niepełnosprawnym pod wspólnym adresem na terenie Gminy Miasta Radomia oraz jego rodzeństwo do ukończenia 18-go roku życia lub 25-go roku życia w przypadku kontynuowania nauki, prowadzące wspólne gospodarstwo domowe, niezależnie od sytuacji materialnej oraz rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka, placówki opiekuńczo – wychowawcze typu rodzinnego, jeśli przebywa w nich Dziecko niepełnosprawne. Do członków Rodziny z Dzieckiem niepełnosprawnym nie zalicza się dziecka zamieszkującego pod wspólnym adresem, innego niż Dziecko niepełnosprawne, w wieku powyżej 25-go roku życia lub pozostającego w związku małżeńskim lub samodzielnie wychowującego własnedziecko/dzieci;
4) Rodzicu – należy przez to rozumieć także opiekuna prawnego dziecka, rodzica zastępczego oraz osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka;
5) Placówce – należy przez to rozumieć placówkę opiekuńczo-wychowawczą typu rodzinnego, prowadzoną przez Gminę Miasta Radomia, w której umieszczone jest co najmniej jedno Dziecko niepełnosprawne;
6) Karcie - należy przez to rozumieć „Kartę Rodziny z Dzieckiem Niepełnosprawnym”.
§ 3.
1. Program adresowany jest do Rodzin z Dzieckiem niepełnosprawnym zamieszkujących na terenie Gminy Miasta Radomia.
2. Z Programu nie mogą skorzystać Rodziny z Dzieckiem niepełnosprawnym, jeżeli Dziecko niepełnosprawne:
1) przebywa w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie (np. domu pomocy społecznej, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, schronisku dla nieletnich, zakładzie opiekuńczo-leczniczym, zakładzie pielęgnacyjno opiekuńczym,a także szkole wojskowej lub innej szkole zapewniającej nieodpłatne pełne utrzymanie, w tym wyżywienie, zakwaterowanie i umundurowanie),
2) pozostaje w związku małżeńskim lub samodzielnie wychowuje dziecko/dzieci.
3. Kartę wydaje się na wniosek Rodzica lub dyrektora Placówki.
4. Karta jest wydawana na okres obowiązywania posiadanego przez Dziecko niepełnosprawne orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności.
5. Potwierdzeniem uczestnictwa Rodziny z Dzieckiem niepełnosprawnym w Programie jest ważna Karta.
§ 4.
1. Program stanowi element polityki społecznej realizowanej przez Gminę Miasta Radomia.
2. Głównym celem Programu jest wspieranie i poprawa warunków życia Rodzin z Dzieckiem niepełnosprawnym.
3. Cele Programu realizowane będą przez:
1) zwiększenie szans rozwojowych i życiowych dzieci i młodzieży niepełnosprawnej poprzez dostępność do uczestnictwa Rodzin z Dzieckiem niepełnosprawnym do edukacji, sportu, wydarzeń kulturalnych oraz usług
2) dbanie o możliwość spędzania wolnego czasu rodziców z dziećmi;
3)opracowanie, promocję i koordynację systemu ulg i preferencji udzielanych Rodzinie z Dzieckiem niepełnosprawnym przez:
a) jednostki organizacyjne prowadzone przez Gminę Miasta Radomia;
b) inne niż wymienione w lit. a) jednostki i instytucje publiczne;c) firmy i przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą;d) organizacje pozarządowe.
§ 5.
1. Program będzie obejmować katalog ulg i preferencji udzielanych Rodzinie z Dzieckiem niepełnosprawnym uczestniczących w Programie.
2. Ulgi i preferencje, o których mowa w ust. 1, udzielane przez jednostki organizacyjne Gminy Miasta Radomia, regulują odrębne uchwały Rady Miejskiej w Radomiu, zarządzenia Prezydenta Miasta Radomia oraz akty wewnętrzne jednostek, pozostające w zakresie ich kompetencji.
§ 6.
1. Do udziału w Programie mogą przystąpić podmioty wymienione w § 4 ust. 3 pkt 3) lit. b)-d), które w ramach świadczonych przez siebie usług będą realizować ulgi i preferencje dla Rodzin z Dzieckiem niepełnosprawnym.
2. Przystąpienie podmiotów, o których mowa w ust. 1, do realizacji Programu wymaga złożenia deklaracji oraz podpisania stosownego porozumienia z Prezydentem Miasta Radomia.
§ 7.
Prezydent Miasta Radomia do 30 czerwca każdego roku będzie przedkładał Radzie Miejskiej w Radomiu roczne sprawozdanie z realizacji Programu, przy czym pierwsze sprawozdanie zostanie złożone do 30 czerwca 2019r.
§ 8.
1. Prezydent Miasta Radomia określi Regulamin przyznawania, wydawania i użytkowania Karty.
2. Regulamin przyznawania, wydawania i użytkowania Karty oraz katalog ulg i preferencji zostanie podany dopublicznej wiadomości poprzez zamieszczenie w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Radomiu na stronie internetowej miasta Radomia www.radom.pl .
§ 9.
Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Radomia.
§ 10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Wnioskodawca:Prezydent Miasta