RADOM
Miasto skutecznie zabiega o pieniądze na sportową infrastrukturę
Miasto odpowiada na zarzuty, które podczas poniedziałkowej konferencji prasowej postawił minister Wojciech Skurkiewicz.
Przypomnijmy, chodzi o Otwarte Strefy Aktywności. Na rozwój infrastruktury sportowej pieniądze przekaże Ministerstwo Sportu i Turystyki. Z programu OSA na terenie województwa mazowieckiego skorzystało 128 gmin. Wśród gmin, które otrzymają dofinansowanie zabrakło Radomia. - To jest wielki ból, że prezydent Radomia nie jest w stanie przygotować najprostszych wniosków dla Radomia. - mówił podczas konferencji wiceminister MON Wojciech Skurkiewicz. (Relację z konferencji znaleźć można tutaj)
Katarzyna Piechota-Kaim - rzecznik radomskiego magistratu w wydanym dziś oświadczeniu wyjaśnia, dlaczego wnioski Radomia nie zostały przyjęte:
"W ramach program rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej o charakterze wielopokoleniowym „Otwarte Strefy Aktywności” miasto występowało o dofinansowanie trzech zadań. Były to: utworzenie terenów rekreacji i wypoczynku w dzielnicy Michałów (50 tys. złotych), street workout na osiedlu Południe (25 tys. złotych) i siłownia zewnętrzna w parku na Glinicach (25 tys. złotych).
Jeśli chodzi o park na Michałowie, nasz wniosek został wycofany, ponieważ w międzyczasie na tzw. małą architekturę uzyskaliśmy z funduszy unijnych 315 tys. złotych, czyli ponad 6 razy więcej niż moglibyśmy otrzymać z programu OSA. Trzeba tu pamiętać, że zgodnie z warunkami konkursów, nie można korzystać z dofinansowania z dwóch różnych źródeł.
Jeśli chodzi o prace na Południu, to dopiero w trakcie konkursu Ministerstwo Sportu doprecyzowało regulamin decydując, że zadania związane ze street workoutem nie będą dofinansowywane.
W przypadku siłowni w Parku na Glinicach, zgodnie z prośbą ministerstwa uzupełniliśmy dokumentację o stoliki do gier edukacyjnych i ławek parkowych. Mimo to nie otrzymaliśmy w tej sprawie żadnej zwrotnej informacji."
Rzecznik Urzędu Miejskiego jednocześnie przypomina: "Miasto skutecznie zabiega o pieniądze na sportową infrastrukturę. W zeszłym roku pozyskaliśmy z Ministerstwa Sportu prawie 2,5 mln złotych na obiekty sportowe. Były to: remont sali gimnastycznej w PSP 9, budowa boiska wielofunkcyjnego przy PSP 28 i budowa hali sportowe przy PSP nr 15."
Poprosiliśmy również o komentarz w tej sprawie wiceprezydenta Konrada Frysztaka, który zapowiedział, że wkrótce odbędzie się briefing prasowy z udziałem władz miasta. Wtedy miasto ma odnieść się do tych zarzutów, jak również innych spraw poruszanych w ostatnim czasie przez parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości Ziemi Radomskiej.