Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Wszyscy Święci
Dziś jest: Piątek, 01 listopada 2024

RADOM

Nowoczesna pracownia powstanie w ZST

poniedziałek, 18 czerwca 2018 19:50 / Autor: Weronika Chochoł
Nowoczesna pracownia powstanie w ZST
fot. pixabay.com (pixel2013)
Weronika Chochoł

W Zespole Szkół Technicznych im. T. Kościuszki w Radomiu powstaje nowy kierunek kształcenia przygotowujący do zawodu przyszłych techników urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. W ramach współpracy z PGE Energia Odnawialna szkolna pracownia zostanie wyposażona w specjalistyczny sprzęt.

Utworzenie nowego kierunku kształcenia jest związane z rosnącym zapotrzebowaniem na specjalistów z dziedziny odnawialnych źródeł energii (OZE). Absolwenci kierunku "technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej" będą potrafili zaprojektować urządzenia służące do pozyskiwania energii odnawialnej. Zdobędą również wiedzę dotyczącą obliczeń i kosztorysów dotyczących pozyskiwania energii elektrycznej. Po ukończeniu kierunku absolwenci będą specjalizować się w zakresie montażu i eksploatacji systemów energetyki odnawialnej m.in. energetyki słonecznej, wiatrowej, czy biomasowej. - Kierunek naprawdę przyszłościowy. To dziedzina, która będzie się rozwijać, a specjalistów brakuje. - mówi Bernadeta Kudas - dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Radomiu:

W ramach współpracy z PGE Energia Odnawialna szkolna pracownia zostanie wyposażona specjalistyczny, bardzo nowoczesny sprzęt, stanowiący podstawę do praktycznego kształcenia w zawodzie. Zakupione zostaną m.in. zestawy edukacyjne z wbudowanym modułem fotowoltaicznym, kolektorem słonecznym, turbiną wiatrową i turbiną wodną. W szkole zamontowane zostanie też pompa ciepła i zestaw szkoleniowy dotyczący magazynowania energii. Aktualnie trwa remont sali, w której powstanie pracownia. Wszystkie sprzęty dostarczone zostaną do szkoły pod koniec sierpnia, a już od września naukę na nowym kierunku będą mogli rozpocząć pierwsi uczniowie. Z wyposażenia będą mogli skorzystać również technicy energetycy, elektrycy czy mechatronicy.

Kształcenie będzie możliwe dzięki umowie, którą szkoła podpisała z Polską Grupą Energetyczną. - Myśleliśmy o utworzeniu takiego profilu już wcześniej, ale nie mieliśmy możliwości finansowych, by Okręgowa czy Centralna Komisja Edukacyjna wyraziła zgodę na jego uruchomienie. Teraz jest to możliwe. - wyjaśnia dyrektor ZST:

PGE na zakup wyposażenia dydaktycznego przekazało szkole ponad sto tysięcy złotych.

Podobną współpracę jak ze szkołą w Radomiu PGE Energia Odnawialna nawiązała z placówkami w Opolu, Siedlcach, Wejherowie, Gorlicach, Zgorzelcu i Ustrzykach Dolnych.