Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Rewitalizacja Fabryki Broni

środa, 27 czerwca 2018 14:07 / Autor: Michał Kaczor
fot. ARP
Michał Kaczor

Agencja Rozwoju Przemysłu podpisała umowę z firmą Grafit Architekci na wykonanie koncepcji projektowej budynku dawnej Fabryki Broni w Radomiu. Projekt ma na celu przywrócenie historycznego znaczenia powstałego w 1925 roku budynku.

Rewitalizacja Fabryki Broni to pierwszy etap realizacji ogólnopolskiego "Programu Fabryka". Koncepcja wraz z  programem funkcjonalno-użytkowym obejmie zagospodarowanie nieruchomości przy ulicy Przemysłowej 9 w Radomiu. Jej realizacja jest przewidziana na przełom października i listopada tego roku.

- Projekt modernizacji Fabryki Broni to duże wyzwanie, które wynika z historycznej wartości budynku i jego ważnej roli w krajobrazie Radomia. Chcemy, żeby ta ikona Centralnego Okręgu Przemysłowego odzyskała dawny blask i pełniła ważną funkcję w rozwoju biznesowym i społecznym Radomia. Stąd pomysł na utworzenie nowoczesnego centrum biurowo-usługowego, oczywiście z zachowaniem historycznych i architektonicznych walorów obiektu. Dla ARP, która zarządza radomską strefą ekonomiczną jest to ważny pilotażowy program, z którego mamy zamiar wyciągnąć jak najwięcej wniosków i wykorzystać je przy okazji planowania budowy obiektów w kolejnych miastach. Program Fabryka jest również wkładem ARP w realizację Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Plan Morawieckiego tworzy fundamenty i perspektywy rozwoju polskiej gospodarki na następne dziesięciolecia. My budujemy je  w Radomiu – mówi Dariusz Śliwowski, wiceprezes ARP.

Radom został wybrany ze względu na dużą dostępność kadr z wyższym i średnim wykształceniem oraz niższe koszty.

Inwestycja w Fabryce Broni w Radomiu ma nadać budynkowi nową funkcję gospodarczą, odpowiadającą potrzebom sektora nowoczesnych usług biznesowych. Parter zostanie przeznaczony na usługi, natomiast pozostała część ma być zagospodarowana na powierzchnie biurowe. Przed wykonawcą stoi ważne zadanie – projekt musi uwzględnić historyczne znaczenie budynku i jego symbolikę dla Radomia.

Rewitalizacja dawnej fabryki broni jest projektem pilotażowym. W dalszej perspektywie ARP chce zbudować nowoczesną infrastrukturę biurową, która przyczyni się do powstawania w średnich miastach centrów usług biznesowych oraz stworzy warunki do rozwoju firm z obszaru nowych technologii.