Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Możesz uratować czyjeś życie!

sobota, 30 czerwca 2018 11:41 / Autor: Weronika Chochoł
Możesz uratować czyjeś życie!
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Niski i bardzo niski stan poszczególnych grup krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu.

Wakacje to trudny czas dla stacji w całej Polsce. Akcje prowadzone w szkołach ze względu na wakacje nie odbywają się, wielu krwiodawców wyjeżdża, a zwiększona liczba wypadków powoduje, że zapasy krwi kurczą się w zastraszającym tempie.

Dobrze zabezpieczone są zapasy jedynie grup: B RH +, B RH -, AB RH +. Stan pozostałych jest niski lub bardzo niski.

      

Do krwiodawców apelują pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu. " W weekendy jest największe zapotrzebowanie na krew, spowodowane licznymi wypadkami komunikacyjnymi. Dlatego trudno powiedzieć jaką sytuację zastaniemy jutro, jeśli chodzi o stany KRWI." - piszą na swoim profilu facebookowym.

Weekend to dobry moment na to, by oddać krew. W sobotę, 30 czerwca krew oddawać można w mobilnym punkcie przy supermarkecie E.Leclerc, ul. Toruńska 1 w Radomiu w godz. 11.00 - 16.00. W niedzielę zbiórka prowadzona będzie przy kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu przy ul. Kościelnej 1 w godz. 9.15 do 14.00 oraz w parafii św. Faustyny w Groszowicach.

Akcje wyjazdowe prowadzone są w wielu miejscach w całym regionie. Ich szczegółowy rozkład znaleźć można tutaj.

Krew można oddawać również w stacji przy ulicy Limanowskiego 42:

  • w poniedziałki i wtorki w godz. od 7.00 do 18.00
  • w środy w godz. od 7.00 do 14.00
  • w czwartki i piątki w godz. od 7.00 do 13.30

Można wybrać się również do oddziałów terenowych w Kozienicach i Grójcu.

Krew oddać może każdy zdrowy człowiek miedzy 18 a 65 rokiem życia. Od krwiodawcy pobiera się jednorazowo 450 ml krwi. Oddawanie krwi jest bezpieczne, wystarczy dobre przygotowanie: odpowiednia ilość snu, lekki posiłek, dobre nawodnienie organizmu i prawidłowa kondycja zdrowotna. Każdy dawca przed oddaniem krwi wypełnia szczegółową ankietę dotyczącą zdrowia i ewentualnych przeciwwskazań do oddawania krwi. Później pobierana jest próbka krwi, jeśli badania wychodzą prawidłowo krwiodawca spotyka się z lekarzem, który bada ciśnienie i sprawdza poprawność ankiety. Jeśli wszystko jest w porządku, krwiodawca udaje się do kuchni, gdzie przed oddaniem krwi wypija szklankę herbaty lub kawy. Po tym nadchodzi najważniejszy moment - należy zdezynfekować rękę w zgięciu łokciowym i założyć fartuch ochronny. Dopiero wtedy krew może zostać pobrana.