RADOM
Ryszard Fałek: koniec kolesiostwa!
Kolejne partie i stowarzyszenia przed wyborami samorządowymi rejestrują swoje Komitety Wyborcze - wniosek o rejestrację złożyło dziś Stowarzyszenie "Bezpartyjni radomianie".
Decyzję o zarejestrowaniu Komitetu Wyborczego Stowarzyszenia "Bezpartyjni radomianie" ogłosił na zwołanej dziś konferencji prasowej przedstawiciel organizacji Robert Dębicki:
- Do dziś jeszcze jesteśmy stowarzyszeniem składającym się z czterech podmiotów, od jutra, zaczniemy działać już pod jednym szyldem. Mamy nadzieję od jutra, z chwilą rejestracji, już jako Komitet Wyborczy "Bezpartyjni radomianie" rozpocząć oficjalną kampanię wyborczą - mówi Dębicki.
"Bezpartyjni radomianie" zaprezentowali kolejne punkty swojego programu wyborczego. Kandydat na prezydenta Radomia Ryszard Fałek poinformował, że sukcesywnie będzie przedstawiał wizje swoich rządów w mieście. Pierwszy obszar programu wyborczego dotyczy "obszaru politycznego", bo, jak mówi Ryszard Fałek, "to rzutuje później na wszystkie inne przestrzenie w samorządzie miasta Radomia:
Bezpartyjny samorząd
– W obszarze politycznym jest to bezpartyjny samorząd. 60 proc. mieszkańców Radomia nie chodzi na wybory, a ci, którzy chodzą, są w większości niezadowoleni z dokonanych wyborów. My zrozumieliśmy, że partie szkodzą samorządowi, działają na szkodę mieszkańców – przekonuje Fałek i jako przykład podaje „wycięcie” przez 17 radnych z budżetu miasta Radomskiego Programu Drogowego i układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu. – Dopiero po pewnym czasie, pod presją mieszkańców partia PiS zmienia zdanie – przypomina radny Radomskiej Wspólnoty Samorządowej. Jego zdaniem bezpartyjność komitetu powinna zachęcić radomian do udziału w wyborach.
Stop czystkom kadrowym
Chodzi o lokowanie przez partie w spółkach komunalnych, radach nadzorczych swoich ludzi i ich wymianę wraz z nową ekipą, która przejmuje władzę. – Miasta nie stać na to, aby doświadczonych urzędników, pracowników, fachowców, po prostu wyrzucać. My dajemy gwarancję stabilności dobrym pracownikom i planujemy organizować konkursy – zapewnia Fałek.
Reprezentacja środowisk w kolegium prezydenckim
Za "rewolucyjny" pomysł, kandydat uznał propozycję, by każde środowisko reprezentowane w samorządzie miało swojego wiceprezydenta. – My nie chcemy wojny polsko-polskiej, plemiennej. Chcemy, by nieomalże każdy klub w radzie miał swojego wiceprezydenta po to, by dyskusja była merytoryczna nad dokumentem, uchwała. Dość kolesiostwa – przekonuje Ryszard Fałek.
Transparentność obrad Rady Miejskiej
– Teraz tylko sesje zwyczajne są transmitowane w internecie, a my chcemy, żeby wszystkie były. Musi być przestrzegany regulamin obrad. Nie może tak być, że przewodniczący nie realizuje porządku, zamyka obrady itp. Gdy mieszkańcy widzą, jak się zachowujemy obniża rangę, prestiż radnych i samorządu – mówo Fałek. Kandydat na prezydenta chce, aby mieszkańcy mieli lepsze warunki do oceniania pracy radnych, a sala obrad Rady Miejskiej była udostępniona pod praktyki dla uczniów i studentów wyższych uczelni.
Program wyborczy będzie sukcesywnie dopracowywany, a w jego tworzeniu będzie mógł uczestniczyć każdy mieszkaniec Radomia. Stowarzyszenie "Bezpartyjni radomianie" rozesłało do wyborców specjalne kartki, na których każdy będzie mógł teraz wypunktować, czego brakuje i co zrobić w swoim najbliższym otoczeniu, aby żyło się lepiej - mówi Jarosław Kowalik:
Wybory samorządowe odbędą się 21 października, ewentualna II tura - 4 listopada.