Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

W Radomiu będzie bilet czasowy?

wtorek, 18 września 2018 08:12 / Autor: Weronika Chochoł
W Radomiu będzie bilet czasowy?
fot. radom.pl
Weronika Chochoł

Na najbliższą sesję Rady Miejskiej prezydent Radomia skierował projekt uchwały z nowymi produktami, z których będą mogli korzystać mieszkańcy miasta. Chodzi przede wszystkim o wprowadzenie biletu czasowego. Zgodnie z projektem uchwały, zostaną też wprowadzone bezpłatne przejazdy dla posiadaczy Karty Rodziny z Osobą z Niepełnosprawnością.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Radom, podobnie jak około 120 miejscowości w Polsce, włącza się w tegoroczne obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Tym razem odbywają się one pod hasłem "Multimodalność - przesiadaj się i jedź!". W ten sposób Ministerstwo Infrastruktury, które jest koordynatorem europejskich obchodów w Polsce zachęca Polaków do korzystania nie tylko z samochodów, lecz również z autobusów, rowerów czy rolek.

W ramach Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Radomiu zaprezentowane zostały nowe mapki punktów przesiadkowych w mieście. Przez cały okres trwania ETZT na oficjalnej stronie internetowej Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji umieszczane będą nowe schematy miejsc, w których pasażerowie autobusów miejskich mogą przesiadać się pomiędzy autobusami różnych linii (na jednym przystanku albo kilku w obrębie jednego skrzyżowania). W ramach ETZT w piątek, 21 września po godzinie 19.00 Radom opanują rolkarze, którzy z placu Corazziego wyruszą w piętnastokilometrową trasę. Start po 19.00. Zwieńczeniem tegorocznych obchodów będzie Dzień bez Samochodu. Tego dnia - w sobotę, 22 września - komunikacja miejska będzie bezpłatna dla wszystkich pasażerów. Około godziny 13.00 na ulice miasta wyjedzie specjalna linia miejska M. Będą jeździły na niej dwa autobusy - zabytkowy Jelcz z Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie oraz najdłuższy, bo mierzący aż 18,75 metra, przegubowy autobus MAN z MPK Radom (oklejony symbolami "Niepodległej"). Jednokierunkowa trasa będzie prowadzić przez osiedle Akademickie, osiedle XV-lecia, Śródmieście, Planty, dworzec PKP, Śródmieście, osiedle Nad Potokiem, Gołębiów I, Gołębiów II i osiedle Akademickie. "Emką" dojechać będzie można również na festyn w wyremontowanym parku na Michałowie czy do ulicy Warszawskiej (obok sądów), skąd będzie można dojść do Miejskiego Ośrodka Kultury Amfiteatr. Tam o godzinie 16.00 rozpocznie się spotkanie z podróżnikami, którzy na rowerach zwiedzają świat.

Do udziału w Dniu bez Samochodu zaprasza Mateusz Tyczyński - dyrektor kancelarii prezydenta:

Transportowe obietnice

W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu odbyła się również konferencja prasowa władz miasta. Prezydent Radomia Radosław Witkowski poinformował, że na najbliższej sesji Rady Miejskiej głosowany będzie projekt uchwały dotyczący nowych propozycji dla pasażerów komunikacji miejskiej. Przede wszystkim chodzi o bilet czasowy. Bilet będzie kosztował 3 zł i będzie umożliwiał godzinną jazdę z przesiadkami na terenie Radomia. Zgodnie z projektem uchwały, zostaną też wprowadzone bezpłatne przejazdy dla posiadaczy Karty Rodziny z Osobą z Niepełnosprawnością. - Mamy świadomość, że jeśli chcemy żeby transport w Radomiu był zrównoważony, musimy inwestować w komunikację miejską - mówi prezydent Radosław Witkowski:

W mieście od grudnia uruchomione mają zostać dwie linie nocne. Będą one zsynchronizowane z rozkładem pociągów, które zmienią się również w grudniu. - Będziemy mieli prawdziwe nocne autobusy, które będą kursowały po zdecydowanie innych trasach niż linie 7 i 9 - zapowiada wiceprezydent Radomia Konrad Frysztak:

Włodarze Radomia zauważają również coraz większe zainteresowanie radomian komunikacją miejską. Jak informuje wiceprezydent Frysztak w MZDiK kończą się zapasy kart miejskich. Ich kolejna kula ma być oddana mieszkańcom - dosłownie i w przenośni. Miasto zorganizuje konkurs na zaprojektowanie rewersu Radomskiej Karty Miejskiej, w którym udział będą mogły wziąć dzieci w wieku przedszkolnym, uczniowie oraz osoby dorosłe. Zwycięzcy konkursu oraz ich bliscy będą mogli korzystać z RMK przez rok za darmo.