RADOM
Policyjne działania „Telefony”
Mazowiecka policja ponawia apel o świadome i bezpieczne korzystanie z telefonów komórkowych. Przez cały dzień będzie sprawdzała, czy kierowcy stosują się do zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku podczas rozmowy.
W myśl przepisów prawa o ruchu drogowym, kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Przepis ten ma swoje głębokie uzasadnienie, albowiem wybieranie numeru telefonu czy pisanie nawet krótkiego SMS-a powoduje oderwanie wzroku od drogi na klika sekund, w ciągu których, w zależności od tego z jaką prędkością się poruszamy, pokonujemy co najmniej kilkadziesiąt metrów. Właśnie podczas tych kilku sekund nieuwagi stwarzamy realne zagrożenie dla siebie i dla innych uczestników ruchu drogowego. - Badania pokazują, że jazdę z telefonem komórkowym w ręku można porównać do kierowania po alkoholu - mówi Emilia Kosma z Wydziału Ruchu Drogowego mazowieckiej policji:
Statystyki wskazują, że 8 na 10 kierowców w Polsce używa telefonu podczas jazdy.
W sytuacji gdy telefon jest naszym nieodłącznym towarzyszem np. narzędziem pracy, należy się wówczas wyposażyć w tzw. zestaw głośnomówiący. Za pomocą niego można prowadzić rozmowę telefoniczną bez użycia rąk. Niektóre z tego typu sprzętów charakteryzują się całkowitą obsługą głosową.
Mandat za jazdę z telefonem komórkowym w ręku to 200 złotych i 5 punktów karnych.
Postęp technologii i ciągła potrzeba bycia online sprawia, że z jednej strony wszelkie nowinki techniczne ułatwiają i poprawiają bezpieczeństwo uczestnikom ruchu drogowego, z drugiej natomiast mogą pośrednio przyczynić się do tragedii. Telefony, tablety czy też urządzenia GPS pomagają, ale także rozpraszają uwagę i przez to mogą być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze - mówią policjanci.
Akcja potrwa do godz. 22.00 i będzie prowadzona na terenie całego województwa mazowieckiego.