RADOM
Gospodarka Radomia według PSL
Polskie Stronnictwo Ludowe przedstawiło program w dziedzinie gospodarki. Według ludowców miasto nie wykorzystuje swojego potencjału.
- Naszym zdaniem Radom na progu XXI wieku kompletnie nie wykorzystuje swojego największego atutu, jakim jest położenie geograficzne. Radom jest największym miastem między Warszawą i Krakowem. W tym samym punkcie przecina się jeden z największych szlaków komunikacyjnych z Lublina do Łodzi. Radom w promieniu 200 km graniczy z czterema największymi aglomeracjami w Polsce - mówi Adam Duszyk, kandydat PSL na prezydenta Radomia.
PSL proponuje budowę Międzynarodowego Centrum Wystawienniczo-Parkowego. Według Moniki Staniszewskiej pozwoliłoby to ożywić gospodarkę miasta.
Adam Duszyk chce, żeby Radom stał się centrum rzemiosła i produktów ekologicznych.
Rozwój miasta ma również usprawnić budowa kolejowego terminalu kontenerowego i lotniska Cargo.
- Kolejna sprawa, która jest w Radomiu niezbędna, to kolejowy terminal kontenerowy. Najbliższy terminal znajduje się w Warszawie. Jako że na naszym terenie nie było takiego terminalu, prywatny przedsiębiorca uruchomił mały w Skarżysku-Kamiennej, ale on jest niewystarczający. Przedsiębiorcy zgłaszają nam, że gdyby w Radomiu był terminal, to gospodarczo napędziłoby rozwój Radomia - mówi Adam Duszyk.
PSL zamierza zachęcić młodych ludzi "ziemią za złotówkę". Chodzi o wydzielenie działek budowlanych z gruntów samorządowych, utworzenie Agencji Rozwoju Aglomeracji Radomskiej i sprzedawanie uzbrojonych działek wraz z pozwoleniem na budowę i gotowym projektem domu energooszczędnego za złotówkę.
Adam Duszyk proponuje, żeby Radom postawił na rozwój przemysłu kulturowego. Chce wybudować Interaktywny Park Naukowo-Technologiczny "Sołtyk", Muzeum Miasta Radomia i Regionu Radomskiego, Międzynarodowe Laboratorium Buntu, Park Archeologiczny "Piotrówka".
Kandydat PSL uważa, że samorządy powinny mieć udział przy wpływach z VAT.
- Przekazywanie zaledwie 1% tych środków pozwoli zwiększyć budżet samorządów o 6,5 mld zł rocznie - mówi.
Kolejnym punktem programu jest aktywizacja "zawodowych bezrobotnych". Według Józefa Bakuły, dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu, konieczne jest opracowanie nowego systemu pomocy społecznej.
- Żeby opłacało się pracować - mówi Józef Bakuła.
Inne propozycje to: powołanie Głównego Inżyniera Miasta, który koordynowałby inwestycje w Radomiu, a także rozwój szkolnictwa zawodowego.