Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Antoni Macierewicz w Radomiu

wtorek, 09 października 2018 09:27 / Autor: Radosław Mizera
Antoni Macierewicz w Radomiu
Radosław Mizera

Polityk weźmie udział w obchodach powstania radomskiej Solidarności.

Obchody 38. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność" Ziemia Radomska, odbędą się 9 października w Resursie Obywatelskiej w Radomiu. W programie jest także msza świętą w kościele św. Trójcy. Udział w obchodach weźmie m.in. Antoni Macierewicz.

Jeden z założycieli związku Wiesław Mizerski ma poczucie spełnionego obowiązku patriotycznego. - Byłem uczestnikiem wydarzeń, które doprowadziły do upadku systemu komunistycznego - mówi Wiesław Mizerski:

Obchody z okazji 38. rocznicy powstania radomskiej Solidarności odbędą się 9 października. Swój udział zapowiedzieli: Antoni Macierewicz, minister Marek Suski i wiceminister Wojciech Skurkiewicz:

9 października 1980 roku doszło do spotkania przedstawicieli radomskich zakładów pracy w prywatnym domu przy ul. Malczewskiego. Wybrano 10-osobową grupę założycielską, zaś jej przewodniczącym został Andrzej Sobieraj. Jednym z postulatów związkowców było dążenie do pełnej rehabilitacji osób pokrzywdzonych po wydarzeniach z 1976 roku. Jednak już rok później, z chwilą wprowadzenia stanu wojennego na terenie województwa radomskiego internowano 113 działaczy „S” z przewodniczącym Andrzejem Sobierajem na czele, zaś od jesieni 1982 roku trwały próby stworzenia reprezentacji regionalnej podziemnych struktur „S” w regionie radomskim. Portal edukacyjny IPN pisze, że na skutek tarć wewnętrznych i podziałów w środowisku działaczy podziemnej „S” (przede wszystkim na gruncie światopoglądowym i ambicjonalnym), mających swoje korzenie jeszcze w czasie kilkuletniej działalności konspiracyjnej, w MKR „S” (Międzyzakładowa Komisja Regionalna) ukształtowały się dwie, rywalizujące ze sobą grupy: „korowska” (liberalno-lewicowa) wokół przewodniczącego W. Króla oraz „katolicka” (chrześcijańsko-narodowa) wokół Jana Rejczaka.