Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

RADOM

Lodołamacze kruszą i przełamują lody

poniedziałek, 22 października 2018 10:57 / Autor: Monika Nowakowska
Lodołamacze kruszą i przełamują lody
foto: stowarzyszenie "Karuzela"
Monika Nowakowska

Upowszechnianie wiedzy o skutecznych metodach pracy z dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami w szczególności ze spektrum autyzmu, ADHD, Zespołem Aspergera i innymi - to główne założenia szkolenia zorganizowanego przez Stowarzyszenie "Karuzela". W dwudniowych warsztatach wzięli udział nauczyciele, pedagodzy, pracownicy szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, lekarze i terapeuci, specjaliści zajmujący się edukacją, wychowaniem i terapią dzieci i młodzieży z zaburzeniami oraz rodzice.

Szkolenie z cyklu "Trzy Światy" - lodołamacze stereotypów..." odbyło się po raz 10. To, jak mówią jego organizatorzy, inspirująca dawka wiedzy dotyczącej metod pracy z dziećmi i młodzieżą, w tym z dziećmi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i ADHD oraz źródło niezbędnych narzędzi do praktycznego zastosowania teorii i nowych ciekawych sposobów pracy - mówi wiceprezes Stowarzyszenia Karuzela Katarzyna Ziętek:

Dzieci z zaburzeniami zachowania, niestety przybywa. Szacuje się, że w 2025 roku autyzm czy ADHD wystąpi u ok. 80% chłopców. Zespół nadpobudliwości psychoruchowej ujawnia się dość wcześnie – zazwyczaj do 5. roku życia. Dziecko nie jest wytrwałe w swoich działaniach, szybko się nudzi nowym zajęciem czy zabawką. Zaczyna wykonywanie kilku czynności naraz i żadnej z nich nie kończy. Schorzenia te nie powinny być bagatelizowane, gdyż – postępując wraz z wiekiem dziecka – mogą hamować prawidłowy rozwój:

Możliwości edukacyjne osób z niepełnosprawnością są dziś szerokie. - Bardzo ważne jest propagowanie wiedzy o szczególnych potrzebach edukacyjnych i wychowawczych, integrowanie i włączanie środowiska dzieci oraz osób z zaburzeniami do życia społecznego. - Rozwijajmy talenty, które dziecko ma w sobie - podkreśla Katarzyna Ziętek:

Podczas szkolenia zwrócono także uwagę na przemoc rówieśniczą w kontekście uzależnień dzieci i młodzieży od nowych technologii. - Najmłodsi stają się bowiem coraz częściej ofiarą cyberprzemocy, a ich rówieśnicy bywają bezwzględni w dręczeniu i wyśmiewaniu za pomocą Internetu - mówi dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Radomiu Włodzimierz Wolski:

Co powinno nas zaniepokoić?

Szkolenie objęte zostało Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Radomia Radosława Witkowskiego.