RADOM
XI Światowy Tydzień Przedsiębiorczości rozpoczęty
Radom jest regionalnym koordynatorem XI Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. To największe wydarzenie, które promuje świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia i promowanie własnych inicjatyw biznesowych.
Tegoroczny Światowy Tydzień Przedsiębiorczości otwiera konferencja w Wyższej Szkole Handlowej pod hasłem - "Mówimy o tradycji, myślimy o przyszłości". Uczestnicy zastanowią się, jak będą zmieniały się polskie przedsiębiorstwa w kolejnych dziesięcioleciach, w jakiej kondycji będzie polska gospodarka za sto lat i jak sprawić, by w 2118 roku w Polsce żyło się lepiej niż dziś.
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, podobnie jak w poprzednich latach, oferuje pulę rozmaitych aktywności. Poza szkoleniami i warsztatami dla stawiających pierwsze kroki w biznesie, odbędą się również prelekcje, a swoim doświadczeniem dzielić się będą pracodawcy ważnych i czołowych firm radomskich, którzy osiągnęli sukces na polskim i międzynarodowym polu oraz eksperci ze świata nauki, którzy pracują i wykładają w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu – mówi prorektor uczelni dr Andrzej Gołębiowski:
– Chcemy, by Radom był miastem przyjaznym dla osób przedsiębiorczych i kreatywnych. Dużym zainteresowaniem może cieszyć się spotkanie z Pawłem Zarzyckim, który jest twórcą wielu start-upów. Ostatnio zasłynął ze stworzenia robota zabawki dla dzieci „Kodi” sztucznej inteligencji, która ma stymulować rozwój dziecka – mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik:
Radom jest ważnym ośrodkiem szkolnictwa zawodowego. Współpraca sektora edukacji z wieloma spośród ponad 24 tysięcy prężnie funkcjonujących firm, czyni z Radomia doskonałą bazę praktycznego kształcenia zasobów ludzkich. Dzięki bardzo dobremu skomunikowaniu, niskim kosztom życia i pracy, szerokiej ofercie kulturalnej oraz podejmowanym przez miasto działaniom, to istotne miejsce na mapie proinwestycyjnych ośrodków w Polsce. Miasto wspiera lokalnych przedsiębiorców oferując im różnego rodzaju pakiety wsparcia - dodaje wiceprezydent:
Władze miasta kibicują też szkolnictwu zawodowemu, które promuje mało popularne kierunki techniczne. Niestety, niedoinwestowanie w sprzęt na warsztatach szkolnych powoduje, że na rynku wciąż zbyt mało wykwalifikowanych pracowników. Zbigniew Skalik z firmy ELMAR działa w Radomiu od 25 lat. Specjalizuje się w obróbce metali:
Braki na rynku pracy widoczne są już niemal we wszystkich branżach technicznych - mówi Anna Szczygielska z firmy KOMBUD. - Dlatego tak ważna jest współpraca przedsiębiorców ze szkołami:
Osoby, które są zainteresowane udziałem w Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości muszą się zarejestrować na stronie internetowej www.tydzienprzedsiebiorczosci.pl.
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości potrwa do 18 listopada.