Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Złamana ręka - kto płaci?

piątek, 25 stycznia 2019 12:26 / Autor: Weronika Chochoł
Złamana ręka - kto płaci?
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Złamanie, stłuczenie, wypadek na nieodśnieżonym chodniku? Osoby odpowiedzialne za chodnik poniosą konsekwencje. 

Jest wczesne piątkowe popołudnie, w nocy zaczął padać drobny śnieg i prawie bez przerwy pada do tej pory. Do tego lekki mróz (około 4 stopnie Celsjusza). To trudny czas dla kierowców, którzy muszą liczyć się z utrudnieniami, dla drogowców, którzy po raz kolejny usłyszą, że "zima ich zaskoczyła". Jednak opady śniegu są uciążliwe również dla pieszych, którzy w niektórych miejscach muszą przebijać się przez śnieg. Dają sobie radę, jednak jak mówią - mogłoby być lepiej: 

Znaczna część chodników w mieście powinna być odśnieżona przez właścicieli albo zarządców posesji:

W przypadku wypadku na chodniku przylegającym do posesji, pieszy wszelkie roszczenia powinien kierować do jej właściciela.  

Za chodniki chociażby w miejskich parkach czy na deptaku odpowiada Zakład Usług Komunalnych. Natomiast do Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu należą wszelkie ulice - tu np. przejścia dla pieszych czy chodniki w strefie płatnego parkowania. Jeśli przewrócimy się na nieodśnieżonym chodniku należącym do MZDiK, można mieć pretensje do Zarządu. Jednak trzeba się postarać, żeby udowodnić, że winę za wypadek ponosi MZDiK. - Zdjęcie zaśnieżonego chodnika nie załatwia sprawy - wyjaśnia Dawid Puton - rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu: 

- Zgłoszenia do nas o odszkodowanie za złamania to sporadyczne przypadki. Zresztą, tak jak powiedziałem - to bardzo trudne sprawy - dodaje Dawid Puton. 

Obowiązkiem właścicieli czy zarządców chodników jest ich dokładne odśnieżanie. 

Straż Miejska w Radomiu apeluje, by zarządcy nieruchomości na bieżąco sprawdzali stan chodników przed swoimi posesjami. To ważne, bo nawet jeśli rano lód był usuwany, a chodnik posypywany piaskiem, po kilku godzinach sytuacja może wrócić do stanu poprzedniego. Za nieusunięcie z chodnika błota, lodu czy śniegu grozi mandat w wysokości 100 zł.