Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Rak to jeszcze nie wyrok

niedziela, 03 lutego 2019 16:55 / Autor: Monika Nowakowska
Rak to jeszcze nie wyrok
foto: RCO
Monika Nowakowska

Badania, porady, konsultacje medyczne - Radomskie Centrum Onkologii otworzyło drzwi. Lecznicę odwiedziło kilkaset osób z Radomia i okolic.

Akcja zorganizowana została w związku z przypadającym jutro, 4 lutego XIX Światowym Dniem Walki z Rakiem. Z tej okazji Radomskie Centrum Onkologii razem z Polską Unią Onkologii zorganizowały Drzwi Otwarte. Podobne akcje odbyły się w ponad 20-tu szpitalach onkologicznych w całym kraju.

Zmienia się sprzęt, zmieniają się rodzaje terapii, ale jedno pozostaje niezmienne - wcześnie wykryty rak daje szanse na przeżycie - alarmują lekarze i zachęcają do profilatycznych badań lekarskich - mówi onkolog Robert Wiraszka:

O znaczeniu profilaktyki przekonała się m.in. pani Ewa, u której raka wykryto podczas rutynowego badania:

 

Pani Monika też zmaga się z chorobą nowotworową. Informacja o raku piersi pojawiła się w 2016 roku podczas rutynowych badań kontrolnych. Ale pani Monika walczy i nie zamierza się poddać. Jak mówi, w takich sytuacjach bardzo ważne jest wsparcie rodziny i przyjaciół:

 

Poza badaniami profilaktycznymi można było wziąć udział w warsztatach makijażu organizowanych przez Fundację "Piękniejsze Życie", porozmawiać z przedstawicielami Stowarzyszenia "Stomalife" oraz amazonkami z forum Amazonki.net oraz dobrać bieliznę dla kobiet po mastektomii - mówi rzecznik lecznicy Izabela Leśkiewicz:

 

Przewodnim hasłem obchodów tegorocznego Światowego Dnia Walki z Rakiem jest apel PUO i całego środowiska onkologów polskich o wspólne, ponad podziałami, intensywne działania na rzecz zapewnienia wszystkim chorym na nowotwory w naszym kraju - równego dostępu do europejskich standardów kompleksowej, koordynowanej i najwyższej jakości opieki onkologicznej stosownie do nadal aktualnych postulatów zawartych w Paryskiej Karcie Walki z Rakiem z 2000 r.

Przed całym światem stoją obecnie wielkie wyzwania związane z sytuacją epidemiologiczną i demograficzną. Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują na podwojenie liczby nowych zachorowań na nowotwory w ciągu najbliższych 15-20 lat.

Rak staje się głównym zabójcą ludzi w XXI wieku – z tego powodu tego typu akcje przyciągają coraz więcej Polaków zainteresowanych swoim zdrowiem.