Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Okaż solidarność - załóż skarpety nie do pary!

środa, 20 lutego 2019 13:00 / Autor: Weronika Chochoł
Okaż solidarność - załóż skarpety nie do pary!
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Organizatorzy obchodów Światowego Dnia Osób z Zesołem Downa zapraszają do fotografowania się w dwóch różnych skarpetkach i przesyłaniu swoich zdjęć. Z nadesłanych fotografii powstanie film, który będzie opublikowany podczas obchodów w Radomiu.

Skarpetki znakiem solidarności?!

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa obchodzony jest 21 marca. Celem podejmowanych w tym dniu inicjatyw, jest pokazanie społeczeństwu, że osoby z zespołem Downa może różnią się od reszty społeczeństwa, ale od nikogo nie są gorsze. W tym roku w ramach obchodów w Radomiu odbędzie się szereg wydarzeń poświęconych temu tematowi. Wśród nich wystawa fotografii, zawody sportowe, konferencja "Dotknąć Zespół Downa", pokaz dokumentalnych filmów krótkometrażowych czy przedstawienia. Dodatkowo organizowany jest również konkurs dla uczniów szkół średnich, a o pomoc w przygotowaniach poproszeni zostali także uczniowie podstawówek. Harmonogram obchodów zaplanowany jest na cały tydzień od 18 do 22 marca. Centralnym punktem obchodów będzie przypadający w czwartek, 21 marca Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. W parku Kościuszki wystąpią zaproszeni goście, następnie uczestnicy przejdą kolorowym korowodem do Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Tam obejrzeć będzie można wystawę fotograficzną oraz prezentację multimedialną poświęconą osobom z Zespołem Downa i przygotowanej przy współpracy z nimi.

Aldona Sikora - współorganizatorka obchodów, a przede wszystkim mama cztery i półrocznej Tosi - wzorem poprzedniej edycji obchodów zachęca wszystkich do wsparcia akcji. Każdy, kto chciałby pokazać swoją solidarność z osobami z Zespołem Downa może przesłać swoje zdjęcie w kolorowych skarpetkach nie do pary. Będą one symbolizować niedopasowanie genotypowe osób, których dotknęła ta wada genetyczna. 

Skąd pomysł, by w taki sposób okazać solidarność? Wpadł na niego Francois – chłopiec z Zespołem Downa, który nominował do niej znane osoby - wyjaśnia Aldona Sikora:

Fotografie przesyłać można na adres aldonku@o2.pl. W czwartek, 21 marca wszystkie zdjęcia wyświetlane będą w Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Film stworzony z fotografii pojawi się tego dnia również na Facebooku. Zdjęcia objęte będą prawami autorskimi i wykorzystane zostaną jedynie na potrzeby tej akcji. Przed dwoma laty akcję wsparli m.in. Michał Bajor, Ewa Błaszczyk, Szymon Wydra czy gen. Roman Polko.

 Odczarować Zespół Downa! 

Zespół Downa nie jest chorobą, ale zespołem wad genetycznych spowodowany obecnością dodatkowego chromosomu w dwudziestej pierwszej parze (zamiast dwóch są trzy). Szacuje się, że w Polsce z Zespołem zmaga się około 60 tysięcy osób. Objawy rozpoznać można już w momencie porodu - to m.in "orientalna uroda". Poziom dojrzałości społecznej, jaki mogą osiągnąć osoby z Zespołem Downa to kwestia bardzo indywidualna i zależy od wieku rozpoczęcia terapii. Część osób jest w stanie osiągnąć wiele tych samych umiejętności co ich zdrowi rówieśnicy, jednak zajmuje im to dużo więcej czasu, wymaga więcej wysiłku i zaangażowania w terapię. - Mocne strony osób, u których występuje wada to wysoko rozwinięta inteligencja emocjonalna, słabą stroną jest opóźniony rozwój - wyjaśnia Agnieszka Kalita - kierownik pracowni wczesnego wspomagania w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla dzieci Niewidomych i Słabo Widzących:

Głównym celem obchodów jest pokazanie społeczeństwu, że osoby z Zespołem Downa są "takie jak my" - podkreśla Agnieszka Kalita:

"Ty downie!"

Wiele osób odbiera nasze dzieci negatywnie, to bardzo przykre - mówi Patrycja Mrozowicz - mama 4,5 rocznej Nikoli:

Światowy Dzień Zespołu Downa, ang. World Down Syndrome Day (WDSD) – święto obchodzone corocznie 21 marca z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa (ang. Down Syndrome International, DSI) ustanowione w 2005 roku, od 2012 roku pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pomysłodawcą był Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie, a inauguracja WDSD miała miejsce w Singapurze 21 marca 2006 roku zorganizowana przez angielską organizację Down's Syndrome Association (DSA).Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu.