RADOM
Społeczne Towarzystwo Oświatowe bez siedziby?
Radomscy radni nie zgodzili się na zawarcie z Samodzielnym Kołem Terenowym Nr 158 Społecznego Towarzystwa Oświatowego długoterminowej umowy użyczenia nieruchomości przy ul. Gagarina i ul. Sandomierskiej. Stowarzyszenie korzystało z nieruchomości od 2002 roku na podstawie zawieranych z Gminą Miasta Radomia umów. Funkcjonują tam I Społeczne Liceum i II Społeczne Gimnazjum STO w Radomiu
Zarząd Samodzielnego Koła Terenowego Nr 158 STO wystąpił z wnioskiem o zawarcie umowy użyczenia nieruchomości na kolejne 10 lat. Jednocześnie zadeklarował się do wykonania w latach 2019-2029 prac remontowych. Stowarzyszenie miało wykonywać bieżące prace remontowo-budowlane, konserwację instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania. W harmonogramie znalazły się również: remont kapitalny pokrycia dachu, remont instalacji odprowadzającej ścieki opadowe i ścieki komunalne, termomodernizacja budynku oraz instalacja sieci komputerowej w salach i pracowniach.
"Za" użyczeniem nieruchomości przy ul. Gagarina i przy ul. Sandomierskiej zagłosowało dziesięciu radnych, dwóch wstrzymało się od głosu, natomiast trzynastu zagłosowało "przeciw". Wśród nich znalazł się radny klubu Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Gogacz. Jego zdaniem budynek przy ul. Sandomierskiej, z którego od 17 lat korzysta Społeczne Towarzystwo Oświatowe przystosowany jest architektonicznie jako przedszkole. - Po co budować super przedszkola miejskie, skoro mamy gotowe budynki, które można wyposażyć i użytkować właśnie jako przedszkole? Jak sugeruje tego typu niepubliczne liceum mogłoby znaleźć się w budynku po gimnazjum:
- W poprzedniej kadencji radni zagłosowali za użyczeniem budynku przy Wierzbickiej dla szkół ZDZ, to nierównorzędne traktowanie podobnych podmiotów - mówi wiceprezydent Konrad Frysztak zaskoczony decyzją radnych:
Społeczne Towarzystwo Oświatowe jest stowarzyszeniem non profit, które jako organizacja pozarządowa istnieje od 1987 roku. STO uczestniczy w życiu lokalnej społeczności Osiedla Ustronie,biorąc udział w festynach i inicjatywach Klubu Osiedlowego. W funkcjonującej szkole uczy się około 60 uczniów zorganizowanych w 5 oddziałach, statut szkoły ogranicza liczebność w klasach do 15 uczniów. Opłaty i dotacje oświatowe przeznaczane są na bieżące pokrywanie kosztów utrzymania szkoły, pomoce dydaktyczne unowocześniające proces nauczania oraz wykonywanie bieżących remontów obiektu.