Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa - program obchodów

wtorek, 12 marca 2019 09:34 / Autor: Weronika Chochoł
Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa - program obchodów
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Konferencje, wystawy, kolorowy korowód - te i wiele więcej wydarzeń zaplanowanych jest w Radomiu w ramach Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. 

Czym jest Zespół Downa?

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa przypada 21 marca. To dzień, w którym można okazać solidarność z osobami dotkniętymi tą wadą. Jest to również dzień, w którym można dowiedzieć się więcej na temat Zespołu Downa. Nie jest to choroba, ale zespół wad genetycznych spowodowany obecnością dodatkowego chromosomu w dwudziestej pierwszej parze (zamiast dwóch są trzy). Szacuje się, że w Polsce z Zespołem zmaga się około 60 tysięcy osób. Objawy rozpoznać można już w momencie porodu - to m.in "orientalna uroda". Poziom dojrzałości społecznej, jaki mogą osiągnąć osoby z Zespołem Downa to kwestia bardzo indywidualna i zależy od wieku rozpoczęcia terapii. Część osób jest w stanie osiągnąć wiele tych samych umiejętności co ich zdrowi rówieśnicy, jednak zajmuje im to dużo więcej czasu, wymaga więcej wysiłku i zaangażowania w terapię.

 Program obchodów

Radomskie obchody rozpoczną się w poniedziałek, 18 marca i potrwają cały tydzień. W programie Dzień Sportu, konferencja "Dotknąć Zespół Downa", pokaz filmów krótkometrażowych czy kolorowy korowód. Szczegółowy program: 

  • Obchody Światowego Dnia Ozób z Zespołem Downa w Radomiu rozpoczną się w poniedziałek, 18 marca dniem sportu. W godz. 9.00-13.00 w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 odbędą się zawody sportowe dla osób z Zespołem Downa
  • We wtorek, 19 marca w Europejskiej Uczelni Społeczno-Technicznej odbędzie się konferencja "Dotknąć Zespół Downa" organizowana przez Zespół Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych oraz stowarzyszenie Edukacyjno-Rehabilitacyjne "Do Celu" 
  • W środę, 20 marca odbędzie się pokaz dokumentalnych filmów krótkometrażowych opowiadających o życiu osób z Zespołem Downa
  • Czwartek, 21 marca to główny dzień obchodów. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.00 przy Muszli Koncertowej. gdzie zaplanowane są występy artystyczne zaproszonych gości. Następnie kolorowy korowód przejdzie przez ulicę Żeromskiego do Rynku, gdzie w Muzeum im. Jacka Malczewskiego będzie można obejrzeć wystawę fotograficzną oraz prezentację multimedialną. Autorkami fotografii są Ewa Rozińska i Dorota Wólczyńska. W Muzeum wyświetlony zostanie również film zmontowany ze zdjęć osób solidarnych z osobami z Zespołem Downa w dwóch różnych skarpetkach. Na zakończenie obchodów uczestnicy wypuszczą do nieba kolorowe balony. 
  • Obchody zakończą się w piątek, 22 marca - ponownie w PSP nr 3. Tam w Kawiarni Poetyckiej "Bez granic" obejrzeć będzie można przedstawienie "Peregrynus".

Głównym celem obchodów jest pokazanie społeczeństwu, że osoby z Zespołem Downa są takie same jak osoby pełnosprawne - mówi Agnieszka Kalita - kierownik pracowni wczesnego wspomagania w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla dzieci Niewidomych i Słabo Widzących:

Światowy Dzień Zespołu Downa, ang. World Down Syndrome Day (WDSD) – święto obchodzone corocznie 21 marca z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa ustanowione w 2005 roku, od 2012 roku pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pomysłodawcą był Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie, a inauguracja WDSD miała miejsce w Singapurze 21 marca 2006 roku zorganizowana przez angielską organizację Down's Syndrome Association (DSA).Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu.