RADOM
Marszałek zapowiada pilotażowe leczenie skutków udarów
Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu będzie pierwszą placówką w województwie mazowieckim, gdzie zostanie wprowadzony pilotażowy program trombektomii mechanicznej w leczeniu udaru niedokrwiennego.
Trombektomia polega na mechanicznym usunięciu skrzepu z naczynia. Istotne jest, by ten zabieg odbył się w ciągu 8 godzin od wystąpienia udaru, co wymaga szybkiej diagnostyki i przekazania pacjenta do odpowiedniej jednostki, która może taki zabieg wykonać. Marszałek Mazowsza Adam Struzik:
Tomasz Skura, prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu mówi, że placówka jest w pełni przygotowana do realizacji tego programu. Głównym centrum działalności leczniczej będzie hybrydowa sala operacyjna. Jej atutem jest możliwość robienia zabiegów z wykorzystaniem pełnej diagnostyki obrazowej, co poprawia bezpieczeństwo i skuteczność przeprowadzanej operacji:
Wybrane szpitale na Mazowszu, które wezmą udział w pilotażu muszą zapewnić całodobową gotowość do realizacji takiej procedury. Muszą również posiadać oddział neurologii z oddziałem lub pododdziałem udarowym, pracownię hemodynamiki lub pracownię radiologii zabiegowej i oddział neurochirurgii.