Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

I znów pośpimy krócej...

piątek, 29 marca 2019 12:42 / Autor: Weronika Chochoł
I znów pośpimy krócej...
fot. pixabay.com (Free-Photos)
Weronika Chochoł

W nocy z sobotę na niedzielę zmieniamy czas na letni. Zgodnie z unijną dyrektywą w 2021 roku "ingerować w zegary" będziemy już ostatni raz. 

Nie od zawsze... 

Po raz pierwszy czas z zimowego na letni został zmieniony w kwietniu 1917 roku. Powrót do czasu zimowego nastąpił we wrześniu tego samego roku. Nie oznacza to jednak, że od tego czasu aż do dnia dzisiejszego czas zmieniany był rokrocznie. Ingerencja w zegary nastąpiła kolejno w 1918, 1919 i 1922 roku. Potem nastąpiła długa przerwa aż do czasów okupacji niemieckiej. Odbywało się to w takich samych dniach jak w Rzeszy Niemieckiej. Po II Wojnie Światowej czas letni obowiązywał w latach 1946-49, 1957-64 oraz, za sprawą władzy komunistycznej, od 1977 roku. Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak jak obecnie). Wcześniej dni zmiany czasu w Polsce były ogłaszane w Monitorze Polskim i tak na przykład w 1964 zmiana czasu na letni nastąpiła dopiero 31 maja, a na zimowy 27 września.

Zmiana czasu - co to znaczy? 

Warunki życia na ziemi zależą od pozornego ruchu słońca. Położenie słońca na sferze niebieskiej wyznacza długość dnia, nocy i pory roku. Powszechnie używana rachuba oparta jest własnie na podstawie wspomnianego pozornego ruchu słońca. Doba to czas między dwoma górowaniami słońca. Czas letni lub zimowy oznaczony jest jako czas urzędowy. - To czas umowny stosowany na danym obszarze na podstawie odpowiedniego zarządzenia. Stosuje się go ze względu na oszczędność energii - wyjaśnia geograf Józefina Młynarska: 

Zmiana czasu może mieć również wpływ na nasze samopoczucie. - Czas jest miernikiem naszego rytmu. Jeśli przesuniemy się w tym czasie, to rytm się zaburza i nie działamy tak, jak powinniśmy. Zanim się dostroimy musi minąć około tygodnia-dwóch - wyjaśnia psycholog Jacek Mularski: 

Zapytaliśmy radomian co sądzą na temat zmiany czasu. W większości przypadków nasi rozmówcy są przeciwni "interwencjom w zegar": 

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego w 2021 roku czas będzie zmieniany po raz ostatni. Ostatnia zmiana czasu dla państw, które wybrałyby czas letni miałaby nastąpić w marcu 2021 r. Kraje, które pozostałyby przy czasie zimowym ostatni raz zmieniłyby czas w październiku 2021 r.