Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Zbiórka udana - pora na warsztaty

poniedziałek, 01 kwietnia 2019 12:11 / Autor: Weronika Chochoł
Zbiórka udana - pora na warsztaty
fot. facebook.com Streetworkerzy-Caritas-Radom
Weronika Chochoł

Rozpoczęły się warsztaty z higieny osobistej dla osób bezdomnych. Zrealizowanie ich jest możliwe dzięki udanej zbiórce przyborów i kosmetyków. 

bezdomny=zaniedbany?

Brudne ubrania, ciemne od brudu dłonie, długa broda i przede wszystkim nieprzyjemny zapach - wielu osobom właśnie z tym kojarzą się bezdomni. Jedni w miejscach publicznych potrafią zagryźć zęby i nie okazywać tego, że zapach i widok osoby bezdomnej odstraszają. Inni nie kryją oburzenia obecnością tak niezadbanej osoby w miejscu publicznym, odwracają wzrok, zatykają nos, a niejednokrotnie w bardziej lub mniej kulturalny sposób zwracają uwagę. Z tego powodu streetworkerzy Caritas Diecezji Radomskiej postanowili przekonać bezdomnych do dbania o siebie i zaprosili ich na warsztaty z higieny osobistej. W ubiegłym roku wzięło w nich udział trzynaście osób. U niektórych udało się wyrobić nawyk regularnego mycia się i do tej pory przychodzą na Zagłoby 3, by skorzystać z łazienki. W tym roku również została wytypowana grupa osób, które mogłyby przypomnieć sobie, jak dbać o higienę. Jednak streetworkerzy zapowiadają, że będą zapraszać wszystkich, a nawet - brać pod rękę i kolokwialnie mówiąc - prowadzić do łazienki. - Osoby bezdomne wiedzą, gdzie można przyjść, by przeprowadzić toaletę, natomiast potrzebny jest im impuls. Osoba bezdomna wychodząc na ulicę rezygnuje z potrzeb stopniowo. Kolejno z domu, dostępu np. do radia, potem prądu, ogrzewania, wody. Brak higieny osobistej jest też podporządkowany z rezygnacji z potrzeb - wyjaśnia streetworkerka Dagmara Kornacka:

 

- Jeśli ktoś chce nam pomóc, może po prostu powiedzieć osobie bezdomnej spotkanej na swojej drodze, że prowadzimy takie warsztaty, a najlepiej byłoby taką osobę do nas przyprowadzić - dodaje Dagmara Kornacka: 

 

Warsztaty potrwają do 12 kwietnia w Domu dla Bezdomnych przy ul. Zagłoby 3 w Radomiu. 

Emocjonująca kąpiel

Osobom, które nie są bezdomne i normalnie funkcjonują w społeczeństwie, kąpiel i inne zabiegi higieniczne są naturalne i niezbędne. Większość z nas nie wychodzi z domu bez umycia zębów, a mycie rąk staje się wręcz natręctwem. Inaczej jest w przypadku osób bezdomnych. Dla nich kąpiel to wielkie wydarzenie, do którego muszą się dobrze przygotować. Niektórzy potrzebują na to nawet póltorej godziny. Jednak kiedy uda się przełamać barierę wstydu, a może nawet lęku, przychodzi wielka ulga. 

 

Jednak nie zawsze jest tak miło - zdarzają się np. napady padaczki czy walka z insektami. 

 To wszystko dzięki hojności

Przeprowadzenie warsztatów nie byłoby możliwe, gdyby nie hojność radomian. Do prowadzonej przez streetworkerów zbiórki włączyli się społecznicy, uczniowie, dziennikarze i osoby anonimowe, które postanowiły wesprzeć pomysł. Do domu przy Zagłoby 3 trafły mydła, szampony, żele pod prysznic, pasty i szczoteczki do zębów, żele i maszynki do golenia i wiele więcej artukułów w ilościach, które zaskoczyły samych streetworkerów. Dzięki temu uda się przeprowadzić warsztaty, ale również przygotować "higieniczne wyprawki" dla podopiecznych, ktorzy chcieliby pójsć na terapię czy do szpitala. - To nie jest tak, że rozdajemy te artykuły każdemu, kto poprosi. Nie dlatego, że nie chcemy się podzielić, ale z obawy, że zostałyby one sprzedane za przysłowiowy kieliszek - wyjaśnia Dagmara Kornacka: 

 

Choćby jedna osoba, która przekona się do regularnych wizyt w łazience będzie sukcesem, a ojcem tego sukcesu staną się wszyscy, którzy odpowiedzieli na apel:

 

Streetworkerzy nie spoczywają na laurach. W planach mają kolejne akcje związane z osobami bezdomnymi. To m.in. wyrabianie dowodów osobistych, działania "W zdrowym ciele zdrowy duch" czy zbiórki wody. Całości rozmowy z Dagmarą Kornacką o sukcesie zbiórki, trudnej pracy z bezdomnymi i o tym, jak minęła "zima na ulicy" posłuchać można tutaj: