RADOM
Młodzież coraz częściej sięga po narkotyki!
Tak wynika z policyjnych statystyk na Mazowszu. W 2015 roku stwierdzono 1417 przestępstw narkotykowych z udziałem nieletnich, a w 2018 roku już 2233 takie zdarzenie.
O skali zagrożenia niech świadczy ilość zabezpieczonej przez policję narkotyków. W ubiegłym roku było to prawie pół tony marihuany. Dlatego też dzisiaj ruszyła dzisiaj kampania „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty” o charakterze edukacyjno - profilaktycznym. Na Mazowszu kampanię zainaugurowali Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz oraz Komendant Wojewódzki Policji zs. w Radomiu insp. Tomasz Michułka.
Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz powiedział, że zagrożenie jakie płynie z zażywania dopalaczy pokazuje, że w kampanię powinni włączyć się wszyscy.
Komendant Wojewódzki Policji zs. w Radomiu insp. Tomasz Michułka mówił, iż nie jest to pierwsza kampania "antydopalaczowa", którą będzie prowadziła mazowiecka komenda. - W ramach jednej z nich przeprowadzono ankietę on-line wśród uczniów, z której wynika, iż 2885 z nich miało kontakt z dopalczami, a ponad 3700 uczniów przyznało się do zażywania narkotyków - podkreślił insp. Michułka:
Przypominamy, że dopalacze to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia! To substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu. Mają postać tabletek, proszków, mieszanin ziół, suszu, kadzidełek, czy naklejek tzw. tatuaży. Sprzedawane są w sklepach lub przez Internet pod nazwą artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem „Produkt nie do spożycia”. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm.