Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Szczepan, diakon i pierwszy męczennik
Dziś jest: Czwartek, 26 grudnia 2024

RADOM

366 mln zł w ramach 500+ dla radomskich rodzin

poniedziałek, 08 kwietnia 2019 15:32 / Autor: Radosław Mizera
premier.gov.pl
Radosław Mizera

Ponad 366 mln złotych w ciągu 3 ostatnich lat otrzymały rodziny w Radomiu w ramach rządowego programu 500+. Informację przekazał Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

W ciągu trzech lat realizacji rządowego programu Rodzina 500+ w województwie mazowieckim wsparcie otrzymało 536 tys. dzieci, a przyznane świadczenia zasiliły budżety domowe ponad 366 tys. rodzin uczestniczących w programie. W Radomiu ze wsparcia skorzystało prawie 14 tys rodzin, w tym ponad 20,4 tys. dzieci.

Na Mazowszu realizacją programu i wypłacaniem świadczeń zajmuje się 314 gmin poprzez ośrodki pomocy społecznej albo urzędy gminne. Ustalanie uprawnień i wypłatę dodatków wychowawczych dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej realizują 42 powiatowe centra pomocy rodzinie.

Od 1 lipca 2019 r. programem „Rodzina 500 plus” objęte zostaną wszystkie dzieci do 18. roku życia, bez kryterium dochodowego. To zmiana zapowiedziana przez Premiera Mateusza Morawieckiego w projekcie #NowaPiątka. Program zakłada również m.in. wprowadzenie szczególnego 3-miesięcznego terminu – liczonego od dnia urodzenia dziecka – na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowonarodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym czasie będzie gwarantowało przyznanie świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.

Wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego na pierwsze lub jedyne dziecko będzie można składać od 1 lipca 2019 r. drogą elektroniczną, a od 1 sierpnia br. także w tradycyjnej formie papierowej, w instytucji, która realizuje program Rodzina 500 plus. Rodzice, którzy złożyli wniosek w okresie od 1 lipca do 30 września 2019 r., otrzymają świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko z wyrównaniem, od 1 lipca. Jeśli wniosek złożony będzie później, to świadczenie zostanie przyznane jedynie od miesiąca złożenia wniosku.

W związku ze zniesieniem kryteriów, rodzice nie będą już musieli dokumentować swojej sytuacji dochodowej, a ustalając prawo do świadczenia wychowawczego, organ realizujący to świadczenie będzie przede wszystkim opierał się o informacje zawarte we wniosku.